Eğitim Haberleri

  Bu 9 özellik sizi başarıya ulaştırabilir

  Önder ÖNDEŞ
  17.10.2015 - 12:06 | Son Güncelleme:

  Başarılı kişilerle bir araya geldiğimizde hemen hepsinde ilk gözümüze çarpan, sarsılmaz özgüvenleri olur. Peki, ‘başarı’ basamaklarını tırmanmak için başka hangi özellikler gerekiyor? Dünyanın önde gelen ekonomi dergisi Forbes, bu 9 özelliği bakın nasıl sıralıyor.

  Amaçlarını belirler

  Başarılı biri, hedefini belirledikten sonra hiçbir şey onu bu yoldan döndüremez. Yüzde 100 sonuçlara odaklanır ve başka birisinin ya da durumun kendisini hedefinden caydırmasına izin vermez, sonuna kadar gider. Zaten onları diğerlerinden ayıran en belirleyici özellik de budur: ‘Asla pes etmezler!’

  Sorumluluk alır

  Acı yoksa kazanç da olmaz. Başarılı insanların bildiği en iyi şeylerden biri de, kaderlerinin kontrolünün kendilerinde olduğudur. Şikâyet etmekle vakit kaybetmezler. Sorumluluk almayınca bir şey elde edilemeyeceğini iyi bilirler.

  Sıkı çalışır

  Başarılılar sabah erken kalkar, bir plan dâhilinde çalışır ve zamanlarını iyi organize ederler.

  Kimle bir araya geleceğini bilir

  “Eğer sağlıklı olmak istiyorsan, sağlıklı insanlarla takıl. İstediğin eğlenmekse, sana bunu verebilecek arkadaşlar edin.” Bu lafta gerçeklik payı büyük. Çünkü zihin bulaşıcıdır. Hayatında büyük başarılar istiyorsan, onu yakalamış kişilerle bir arada  ol. Bu şansını artırır.

  Kendisine ve vizyonuna inanır

  Dünyanın en başarılıları, sarsılmaz bir özgüvene ve büyük inanca sahiptir. Bunlar olmasa hedeflerinden kolay vazgeçerlerdi. Peki, senin özgüvenin nasıl? Cevap verirken aklında şüpheler varsa ve başarılı olmak istiyorsan, bu kuşkuları bir an önce yok etmelisin.

  Dinlenir, toparlanır

  Sıkı çalışma başarı için gerekli. Fakat kendini 7 gün 24 saat çalışmaya mahkum edemezsin. Başarılı insanlar bir hafta yoğun çalışıyorsa, sonrasında kendileri için zaman ayırır. Çünkü şarjı bitmiş bir zihin ve vücutla başarıyı yakalama şansın olmaz. Dinlenmeyi kaçamak değil, işlerinin selameti için bir gereklilik olarak görürler.

  Sağlığına özen gösterir

  Çoğu başarılı insan, doğru beslenme ve egzersizin daha verimli çalışmaya faydalı olduğunun farkındadır.

  Daima öğrenir

  Başarılı kişiler öğrenmenin hiç bitmeyeceğine inanır. Bu sadece akademik eğitim demek değil. Okumak, film izlemek, konferansa katılmak...

  Hata yapar ama ders çıkarır

  Risk almaktan korkmazlar. Sarsılmaz özgüvenleriyle, hatalarından ders alırlar. Hataların yaşamın parçası olduğu ve onlar sayesinde gelecekte daha güçlü olacaklarının bilinciyle hareket ederler. 

  Etiketler: özgüven
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı