BURSA HABERLERİ

BTSO, Geleceğin Sektörü Kompozit Alanında Eğitim Verecek

IHA
27 Eylül 2015 - 11:52Son Güncelleme : 27 Eylül 2015 - 11:53

BTSO BAŞKANI İBRAHİM BURKAY, KOMPOZİT ALANINDAKİ ÇALIŞMALARLA ALAKALI AÇIKLAMA YAPTI.

IHA

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), geleceğin mesleği olarak görülen kompozit alanında önemli bir projeye imza attı. BTSO, ‘İleri Kompozit malzemeler Temel Eğitimi Projesi’ için BEBKA 2015 yılı destek programı kapsamında destek almaya hak kazandı.
Türkiye’ye rol model projeleri hayata geçiren BTSO, yeni bir eğitim programına daha start veriyor. Bursa sanayisini sektör çeşitliliğine teşvik etmek için çalışmalarını yürüten BTSO, geleceğin sektörleri arasında gösterilen kompozit konusuna dikkat çeken bir projeye daha start veriyor. Kompozite yönelik farkındalık oluşturmayı hedefleyen BTSO, “İleri Kompozit Malzemeler Temel Eğitimi’ne başlıyor. BTSO tarafından oluşturulan proje, BEBKA 2015 Yılı Teknik Destek Programından da destek almayı başardı. Tüm masrafların BEBKA tarafından karşılanacağı proje ile Bursa iş dünyasının kompozit malzemeler konusundaki yetkinlikleri ve beceri düzeylerinin arttırılması amaçlanıyor.
FİRMALAR DAHA FAZLA UZMANLAŞACAK
“İleri Kompozit Malzemeler Temel Eğitimi” projesi kapsamında, Bursa’daki Kompozit malzeme üretimi yapan firmalara 8 gün boyunca 40 saat eğitim verilecek. Bursa bölgesinde bulunan otomotiv, savunma ve havacılık, raylı sistemler, denizcilik ve rüzgar enerjisi alanında faaliyet gösteren kompozit firmalarına yönelik olan eğitimler, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Uzmanlar tarafından verilecek eğitimler sayesinde firmalar ve çalışanları kaliteli bilgiye ulaşabilecekleri gibi aynı zamanda bölgesel kalkınmaya da daha fazla katkı sağlayacaklar.
“KOMPOZİT ALANINDA BURSA HAK ETTİĞİ PAYI ALMALI”
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO öncülüğünde firmalara verilecek olan eğitimlerin kompozit alanında farkındalığı artıracağına dikkati çekti. Kompozitin dünya ve Türkiye ölçeğinde geleceğin sektörleri arasında gösterildiğini belirten Burkay, Bursa’nın da bu sektörden hak ettiği payı alması için çalıştıklarını kaydetti. Burkay, Bursalı firmaların mutlaka ‘İleri Kompozit Malzemeler Temel Eğitimi’nden faydalanmasının işletmeler için önemli olacağını belirtti.
BTSO öncülüğünde Uludağ Üniversitesi ile birlikte Bursa’da ’’İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi’ni de hayata geçirmeyi hedeflediklerini dile getiren Burkay, kompozit sektörünün katma değeri yüksek ürünler ürettiğini ve Türkiye açısından çok önemli bir sektör olduğunu söyledi. Başkan Burkay, şöyle konuştu:
“Bursa’mıza mükemmeliyet merkezlerini kazandırmak istiyoruz. Bursa’nın en az 10 mükemmeliyet merkezine ihtiyacı var. BTSO olarak da BEBKA’nın da mali desteğiyle Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi’nin Bursa’da bir an önce kurulması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”
Kompozit malzemelerin giderek artan oranlarda ve yeni sektörlerde kullanımı yaygınlaşıyor. Kompozit malzemelerin hafifliklerine oranla üstün mekanik özellikleri uçaklarda ve helikopterlerde sadece iç mekan değil yapısal parçalarının da polimer esaslı kompozitlerle üretilmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca kompozit malzemeler, yarış amaçlı deniz ulaşım araçlarında da tercih edilmektedir. Bu özellik, üretilen araçların daha hızlı ve rahatlıkla manevra yapabilmesini sağlar. Uzay havacılık ve otomotiv sektörü başta olmak üzere savunma sanayisinde de kullanılan kompozit malzemelerin en yaygın kullanıldığı alanlardan biri de tıptır. Özellikle sert doku implantı olarak ortopedide ve dişçilik uygulamalarında çeşitli kompozit malzemeler kullanılmaktadır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden BTSO, Geleceğin Sektörü Kompozit Alanında Eğitim Verecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Eylül 2015 tarihinde saat 11 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BTSO, Geleceğin Sektörü Kompozit Alanında Eğitim Verecek haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:23
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:04
  • Akşam
   20:01
  • Yatsı
   21:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı