BURSA HABERLERİ

BTSO’dan Bir Ur-ge Projesi Daha

IHA
18 Ekim 2015 - 10:32Son Güncelleme : 18 Ekim 2015 - 10:33

BTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM BURKAY, “HEDEFİMİZ 10 UR-GE PROJESİNİ BURSA EKONOMİSİNE KAZANDIRMAK” DEDİ.

IHA

Bursa’da sanayide dönüşüm hamlesi gerçekleştirmek için sektörlere yönelik çalışmalarını sürdüren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) projelerine bir yenisini daha ekledi. Daha önce 3 Ur-Ge Projesi başvurusu yapan BTSO’nun, son olarak makine sektörüne yönelik projesi de Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylandı. Her bir projenin 4,5 milyon dolara kadar desteklendiğini belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Hedefimiz 10 Ur-Ge Projesini Bursa ekonomisine kazandırmak” dedi.
Türkiye’ye rol model projelerin hayata geçirildiği bir uzmanlık merkezi haline gelen BTSO, üyelerinin uluslararası arenada daha rekabet edebilir hale gelmesi için örnek çalışmalara imza atmaya devam ediyor. 35 bin üyesiyle Türkiye’nin önde gelen ticaret ve sanayi odaları arasında yer alan BTSO, Ekonomi Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme programlarından maksimum düzeyde faydalanarak, firmalara önemli katkılar sunuyor.
MAKİNE UR-GE PROJESİNİN BAŞVURUSU ONAYLANDI
Daha önce Bebe ve Çocuk Konfeksiyonu, Uzay Havacılık Savunma ve Raylı Sistemler sektörlerine yönelik Ekonomi Bakanlığı’na yaptığı başvurusu kabul edilen BTSO, makine sektöründe de Ur-Ge başvurusu yaptı. Makine alanında yapılan Ur-Ge başvurusu da onaylanan BTSO’nun Bakanlık tarafından kabul edilen Ur-Ge başvurusu sayısı 4’e yükseldi.
30 FİRMA YER ALIYOR
Makine sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 30 firmanın katıldığı projeye yüzde 75 oranında Ekonomi Bakanlığı, yüzde 25’e kadar ise BTSO destek sağlıyor. Ur-Ge projeleri ile makine sektörü üreticilerinin başta KOBİ’ler olmak üzere ihracat kapasitesini artırarak, güçlenmelerini sağlamak ve yabancı makine sektörü firmalarıyla rekabet edebilirliğini geliştirilmesi hedefleniyor. Bu genel amaca yönelik olarak katılımcı firmalar için yeni pazarların belirlenmesi, firmalara dış ticaret yeteneklerinin kazandırılması ve güçlendirilmesi, ilgili pazarlarda firmaların satın alıcılarla bir araya getirilmesi sağlanıyor.
18 MİLYON DOLARLIK KAYNAK SAĞLANDI
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olan Bursa’dan güçlü markaların çıkması için Ur-Ge projelerine büyük önem verdiklerini söyledi. Şimdiye kadar 3 ayrı Ur-Ge Projesi ile 13,5 milyon dolarlık kaynak sağladıklarını belirten Başkan Burkay, Makine sektörü Ur-Ge Projesi ile bu miktarı 18 milyon dolara çıkardıklarını kaydetti. Ekonomi Bakanlığı tarafından her bir projenin 4,5 milyon dolara kadar desteklendiğini ifade eden Başkan Burkay, firmaları Ur-Ge Projelerine katılmaya davet etti.
“3 UR-GE PROJESİ DAHA YOLDA”
’Bursa büyürse Türkiye büyür’ mottosuyla hareket ederek çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Burkay, Bursa’nın makine ihracatının Türkiye toplam makine ihracatının % 10’unu karşıladığına dikkat çekti. Makine sektörünün Bursa için önemli bir sektör olduğunu kaydeden Burkay, “Firmalarımızın markalaşması ve uluslararası alanda güçlü bir konuma ulaşmasını amaçlıyoruz. Kimya, gıda ve ev tekstili projelerimizin başvuru süreci ise devam ediyor. Hedefimiz 10 Ur-Ge Projesi’nden firmalarımızın faydalanmasını sağlamak. Böylece Bursa’ya toplam 45 milyon dolarlık kaynağı aktarabiliriz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden BTSO’dan Bir Ur-ge Projesi Daha hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ekim 2015 tarihinde saat 10 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BTSO’dan Bir Ur-ge Projesi Daha haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:19
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:06
  • Akşam
   20:06
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı