BURSA HABERLERİ

BTSO Bilişim Komitesinden Mesyeb’e Ziyaret

IHA
09.08.2015 - 11:31Son Güncelleme :

KARAKÖK, "MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ, İŞVERENİN REKABET GÜCÜNÜ ARTIRIYOR."

IHA

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), 4’üncü Meslek Komitesi, BTSO bünyesinde faaliyet gösteren Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (MESYEB) Genel Müdürü Ramazan Karakök’ü ziyaret ederek gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi aldı. MESYEB’in şu anda üç ayrı alanda mesleki yeterlilik belgesi verdiğini hatırlatan Karakök, “Mesleki yeterlilik belgesi, işverenin rekabet gücünü artırırken, bir işe başvuran kişilere ise sağlıklı ve güvenlikli çalışma ortamlarında bilgi ve becerilerini geliştirme olanağı sağlıyor” dedi.
Bilişim sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcilerinin oluşturduğu BTSO 4’üncü Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Serkan Aksoy ve Başkan Yardımcısı Rüçhan Turan’ın gerçekleştirdiği MESYEB ziyaretinde, Genel Müdür Ramazan Karakök tarafından MESYEB’in mevcut durumu ve kapsam genişletme çalışmaları ile ilgili bilgilendirme yapıldı. TÜRKAK tarafından akredite edilen ve MYK tarafından yetkilendirilen MESYEB’in sadece Bursa’da değil, Marmara Bölgesi’nde mesleki yeterlilikleri tarafsız bir şekilde değerlendirerek belgelendirme yaptığını söyleyen Karakök, “25 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre ‘çelik kaynakçılığı’, ‘ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapımı’ ve ‘doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servisi’ meslekleri tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler kapsamına girdi. Merkezimizde ilk olarak 1 yıl içerisinde yasal olarak mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu olan bu üç alanda mesleki yeterlilik belgesi verilmesi amacıyla sınav ve belgelendirme çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca MESYEB’de bunlara ek olarak 9606-1 Uluslararası Çelik Kaynakçılık Sertifikası da veriyoruz” dedi.
MESYEB’de gerçekleştirilen sınavların mevzuata uygun ve güvenilir bir şekilde uygulandığını anlatan Ramazan Karakök şöyle konuştu:
“Uzman kadrolar tarafından gerçekleştirilen sınavlar sonucunda mesleğinde yetkin olan kişiler sınavlarımızı başarıyla tamamlayabiliyor. Bu belge sayesinde kurum ve kuruluşlar nitelikli ve işe uygun elemanlarla çalışarak para ve zaman kaybetme riskini azaltıyor. Mesleki Yeterlilik belgesine sahip olan kişiler ise bir işe başvururken sahip olduğu bilgi ve becerileri sergileme olanağı buluyor. “
4’üncü Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Serkan Aksoy, bilişim sektörünün birçok farklı sektörle iç içe olduğunu ifade ederek, MESYEB’in imkanlarından tüm firmaların faydalanması gerektiğini ifade etti. MESYEB’de sektörün duayen isimleri ile biraraya gelme fırsatı yakaladıklarını dile getiren Aksoy, bilişim sektöründe gerçekleştirilecek mesleki yeterlilik belgelendirmesi çalışmalarına komite olarak her zaman destek vermeye hazır olduklarını söyledi.
Bilişim sektörünün diğer sektörlere oranla sermaya gerektirmediğini anlatan Başkan Yardımcısı Rüçhan Turan ise, “Ancak sektörde yapılan işlerin kalitesinin yükselmesi için belirli bir standardizasyon gerekli. MESYEB kurulana kadar bilişim sektöründe Bursa’da mesleki yeterlilik belgesi verebilecek bir kurum yoktu. Bir personelin yeterliliğini test etmek, işe yeni başlayan bir kişiye sıfırdan eğitim vermekten daha zor. Bu anlamda burada gerçekleştirilen çalışmaların sektörümüze fayda sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Toplantıda ayrıca MESYEB Bilişim Teknolojileri ve Otomotiv Sektör Sorumlusu Ünsal Akkaya, 4. Meslek Komitesi üyelerine MESYEB’ in, bilişim teknolojileri sınav ve belgelendirme yetkisini alması için yapılan alt yapı çalışmaları hakkında sunum yaptı. Merkezde hazırlanan teorik ve performans sınav alanlarını ziyaretçilere gezdiren Akkaya, bilişim sektöründe mesleki yeterlilik belgesi verilmesi için izlenebilecek adımlar ve stratejiler hakkında bilgi verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden BTSO Bilişim Komitesinden Mesyeb’e Ziyaret hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2015 tarihinde saat 11 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BTSO Bilişim Komitesinden Mesyeb’e Ziyaret haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:23
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı