BURSA HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

BTSO Başkanı Burkay:"Bursa,Türkiye'nin zenginlik merkezi"

DHA
03.10.2017 - 19:12Son Güncelleme :
DHA

Enver Fatih TIKIR/BURSA(DHA)-BURSA Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa ekonomisini değerlendirdiği basın toplantısında, son 4 yılda Bursa'da 16 binden fazla şirket açıldığını, bu rakamların Türkiye'de açılan her 100 şirketten 4'ünün Bursa'da açıldığını gösterdiğini söyledi. Burkay, "Son 4 yılda 7,1 milyar liralık yatırım çeken Bursa, Türkiye'de söz konusu dönemde en fazla yabancı yatırım alan şehir oldu. Bursa, Türkiye ekonomisinin üzerindeki başarı performansı ile öncü rolünü güçlendirmeye devam ediyor" dedi. GSMH içindeki pay açısından bakıldığında Bursa'nın, yüzde 3,9 olan payını yüzde 4,3 seviyesine kadar yükselttiğine dikkat çeken Burkay, "Bursa,Türkiye'nin zenginlik merkezi olmayı sürdürüyor" dedi.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, 'Ortak Aklın Gücüyle Büyüyen Bursa' konulu basın toplantısı düzenledi. İbrahim Burkay, BTSO'nun son 4 yıllık süre zarfında Bursa için komitelerin, konseylerin ve kent dinamiklerinin katkılarıyla 40'a yaklaşan makro projeyle hizmet çıtasını çok daha yükseğe taşıdığını söyledi. BTSO BAşkanı  Burkay, "Türkiye'nin hayallerini gerçeğe dönüştüren Bursa'nın, sahip olduğu potansiyelin doğru hamlelerle harekete geçirildiğinde neleri başarabildiğini ortaya koyduk. Birçok ülkenin ayakta kalmakta zorlanacağı sınavlara rağmen Türkiye'nin ve Bursa'nın büyüme yolculuğu devam ediyor. Türkiye, her biri ayrı sınav niteliğindeki birçok zorluğu başarıyla aştı. Bursa da bu süreçte ülke ekonomisinin de üzerinde bir performans göstermeye devam etti" şeklinde konuştu.

2016'da Türkiye'nin yüzde 3 büyüdüğünü, Bursa'nın ise yüzde 7'lik büyüme oranıyla ülke ekonomisinde liderlik rolünü güçlendirdiğini söyleyen İbrahim Burkay, "Gayri Safi Milli Hasıla içerisindeki pay açısından bakıldığında Bursa, yüzde 3,9 olan payını yüzde 4,3 seviyesine kadar yükselterek Türkiye'nin zenginlik merkezi olmayı sürdürüyor. Bursa iş dünyası olarak ürettiğimiz zenginlikle ülke ekonomisine sağladığımız katkıları daha da artırdık. Merkez bütçeye katkımız son 4 yılda yüzde 100'ün üzerinde arttı. 2013 yılında 2,1 milyar TL seviyesinde olan katkımız, 2016 sonunda 4,3 milyar TL'ye kadar yükseldi. Bursa'da kişi başına düşen gelirin Türkiye ortalamasındaki payı da artmaya devam ediyor. Bursa, Türkiye'nin OVP için belirlediği 13 bin dolarlık kişi başı ortalama gelir hedefini bugünden yakaladı. Bursa, yerli girişimciler kadar yabancı yatırımcılar için de cazibe merkezi kimliğini artırarak sürdürüyor. Son 4 yılda 7,1 milyar TL'lik yatırım çeken Bursa Türkiye'de en fazla yabancı yatırım alan şehir oldu. Türkiye'nin 4 dolarlık kilogram başı ortalama ihracat hedefini bugünden yakalayan kentimizin daha yüksek hedeflere ulaşabilmesi adına yaptığımız çalışmalarla Ar-Ge Merkezi sayımızı 65'e, tasarım merkezi sayımızı da 6'ya çıkardık. 2013'te 23 olan Ar-Ge merkezi sayısını tasarım merkezleriyle birlikte 71'e yükselten Bursa, kurulan Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri performansı bakımından Türkiye'de birinci sırada." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin gelecek hedeflerine taşıyacak en önemli zenginlik kaynağının üretim yeteneği olduğunu kaydeden Burkay, ülke sanayinin ekonomideki payının sınırlı seviyede artarken, Bursa'nın pozitif yönde farklılaşan gelişimini bir kez daha ortaya koyduğunu dile getirdi. Burkay, 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşılması için katma değerli üretimin payını artırılması gerektiğini de vurguladı. "Üretimde orta yüksek teknolojinin yoğunluğu Türkiye ortalaması yüzde 26 seviyesindeyken, Bursa bu rakamı 2'ye katlamayı başardı" diyen Burkay, "Önümüzde kent olarak yüzde 2 seviyesindeki yüksek teknolojili üretimin payını daha da yukarıya çıkarma gibi stratejik bir hedefimiz var. Temelini atmaya hazırlandığımız TEKNOSAB projemiz sayesinde bu oranı en az 4'e katlamayı istiyoruz" diye konuştu.

2017 yılı sonunda 14 milyar dolarlık ihracat barajını aşması beklenen Bursa'nın Türkiye'nin ikinci ihracatçı kenti olarak öncü rolüne devam ettiğini vurgulayan Burkay, "198 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiren kentimiz, yakaladığı ivmeyle bugün 121 ülkeden daha fazla ihracat yapma başarısı göstermiştir. Bursa, aynı zamanda ihracattaki başarısıyla Türkiye'nin genel ihracatından aldığı payı 4 yılda yüzde 10 seviyesine kadar yükseltmeyi başarmıştır" dedi.

(FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde BTSO Başkanı Burkay:"Bursa,Türkiye'nin zenginlik merkezi" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
08 Ekim 2017, Pazar
 • İmsak
  05:20
 • Guneş
  06:59
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:14
 • Akşam
  18:44
 • Yatsı
  20:11
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı