Dünya Haberleri

  B'Tselem: İsrail aşırı güç kullanıyor

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail insan hakları grubu B'Tselem, İsrail'in, Filistin ayaklanmasını önlemek için aşırı güç kullandığını ve Filistin yönetiminin, çocukların ayaklanmaya katılmalarını engellemek için ciddi bir çaba göstermediğini belirtti.

  B'Tselem, yayınladığı raporda, 2 aydır süren şiddet olayları sırasında iki tarafın da güç kullanmalarına ilişkin uluslararası soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

  17 ila bu yaşın altındaki 73 Filistinlinin 29 Eylül-2 Aralık'ta İsrail askerleri tarafından öldürüldüğüne işaret edilen raporda, "İsrail, silahsız Filistinlilerin gösterilerini dağıtmak için aşırı ve orantısız güç kullanıyor" denildi.

  İsrail'in, gösterileri dağıtmak için öldürücü olmayan silah geliştirmediğini kaydeden grup, "Sonuç olarak, askerlerin, çok sayıda Filistinlinin ölmesine ve can kaybına neden olan plastik kaplı metal mermi ve gerçek cephaneleri var" ifadesini kullandı.

  Filistin yönetiminin, büyük tehlikeye rağmen çocukların çatışmalara katılmasını önlemek için ciddi girişimlerde bulunmadığının yinelendiği raporda, işgal topraklarında 29 Eylül ve 2 Aralık arasında 264 kişinin öldüğü ve 10 binden fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı