Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BTC'nin atıkları, Antakya'da değerlendirilecek

  A.A.
  13 Temmuz 2007 - 14:49Son Güncelleme : 13 Temmuz 2007 - 14:49

  Adana'nın Ceyhan ilçesindeki Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Tesislerinin atıklarının, Antakya Katı Atık Depolama Tesislerinde değerlendirilmesini öngören protokol imzalandı.

  Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, tesisin işletilmesi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) ile Hatay Çevre Koruma Birliği'nin (ÇEVKO) katkı sağlayacağını söyledi. Yeloğlu, Türkiye'de İstanbul ve İzmit'ten sonra üçüncü büyük ve kapsamlı katı atık depolama tesisine sahip olduklarını belirtti.

  BTC'nin daha önce atıklarını İzmit'e gönderdiğini anımsatan Yeloğlu, “BTC yetkilileri daha yakın ve ekonomik olması açısından atıkların değerlendirilmesi için belediyemize başvurdu. Bizde bu başvurularını olumlu yönde değerlendirdik” dedi.

  AB standartlarında olan katı atık depolama tesisinde 45 belediyenin yanı sıra BTC atıklarının da değerlendirileceğini anlatan Yeloğlu, protokol gereği BTC'nin, kendilerine tesisin uluslararası standartlara göre yönetilmesi için 360 bin dolar teknik destek sağladığını ifade etti.

  Yeloğlu, tesisin işletmesinin belediyenin denetiminde olacağını, İSTAÇ'ın ise uygulayıcı olarak görev yapacağını, BTC'nin atıklarının 2 yıl süreyle tesislerde değerlendirilerek yeniden ekonomiye kazandırılacağını bildirdi.
  BTC Arama ve Üretim Faaliyetleri Direktörü Can Suphi de tesislerin AB standartlarında çalışması için belediyeye teknik destek verdiklerini söyleyerek, “Başta tesisin eksiklerinin giderilmesi, projenin çevre, sağlık ve emniyet standartlarına uygunluğunun izlenmesi ve değerlendirilmesini sağlayacağız. Kurumsal ve sosyal sorumluluk ilkelerine göre iş yaptığımız bölgelerin kalkınmasına da katkı vereceğiz” dedi.

  Törene, BTC Ham Petrol Boru Hattının işleticisi BOTAŞ International Limited (BIL) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Salih Paşaoğlu, İSTAÇ Proje yürütücüsü Fatih Saltabaş katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı