BTC ile 331 köye sosyal proje

ADANA (A.A) -
06.08.2006 - 15:39 | Son Güncelleme:

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Şirketi Bölgesel Kalkınma Girişimi Koordinatörü Şükran Çağlayan, BTC hattı üzerinde bulunan 331 köyde bugüne kadar bir çok sosyal projenin hayata geçirildiğini bildirdi.

Çağlayan, Adana Sanayici ve İşadamları Derneği'ni (ADSİAD) ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, BTC çerçevesinde bölgesel kalkınma için önemli adımlar atıldığını bunun yeni yatırımlarda daha da artacağını ifade etti. Şükran Çağlayan, bugüne kadar BTC hattında bulunan 331 köyde bir çok sosyal projenin hayata geçirildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bunların yanı sıra, boru hattının geçtiği illerdeki biyolojik çeşitliliği koruma ve geliştirmeyi hedefleyen Çevresel Yatırım Programı uygulanıyor. Bu iki programa ek olarak BTC şirketinin yürüteceği Bölgesel Kalkınma Girişimi de yakında başlayacak.”

Bölgesel Kalkınma Girişimi'nin ulusal ve uluslararası kurumlarla daha geniş çaplı bölgesel yatırım projelerini hedefleyeceğinin altını çizen Çağlayan, şunları kaydetti:

“Bu girişimin üç ana teması olacak. Bunlar, iş geliştirme ve istihdam oluşturma, iyi yönetim ve enerjiye ulaşım. Bölgesel Kalkınma Girişimi kapsamında Ceyhan ve Yumurtalık bölgelerinde de projeler geliştirmek istiyoruz ve bu projelere eş fon sağlayacak ortaklar aramaktayız. Bu ziyaretle ADSİAD ve DASİFED'i daha yakından tanıma imkanı bulduk. Gerçekten önemli çalışmalara imza atıldığını gördük. Bölgesel Kalkınma Girişimi kapsamında birlikte çalışmak için önemli bir paydaş olabilir.”

ADSİAD Başkanı Süleyman Onatça ise BTC'nin bölgesel kalkınma projeleri ile ADSİAD'ın geliştirdiği projelerin örtüştüğünü ve yapılacak işbirliği ile bölgenin daha hızlı gelişeceğini söyledi. BTC'nin faaliyete geçmesi ile bölgenin hareketlendiğini ancak bunun hızlandırılması için iş dünyası ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düştüğünü belirten Onatça, “Ceyhan, Roterdam olacak demek yetmez. Bölge gelişirken, bizlerin de yapacakları var” dedi.
Ziyarette, Botaş International Limited (BIL) Halkla İlişkiler Şefi Melik Zafer Yıldız ile ADSİAD yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı