Gündem Haberleri

  BT demek sadece ERP demek değil

  Halil Aksu / haksu@hurriyet.com.tr
  29.04.2004 - 20:47 | Son Güncelleme:

  Bu yazı gençlere, özellikle geleceğini bilişim ve iletişim sektöründe görenlere, bu konuda eğitim almayı, bu meslek dallarında çalışmayı düşünenlere hitap ediyor.

  Dolayısıyla onların tahminen bildikleri, ancak bu konulara çok yakın olmayanların pek tanımadıkları bazı terimler ve teknolojilerden bahsedeceğim. Gençlerin ve hatta bu konuda soruları olan velilerin de bu paragrafları dikkatlice okumalarını tavsiye ederim.

  Değişik vesilelerle çeşitli üniversitelerin değişik fakültelerinde ve bazı liselerde dönem dönem teknolojinin değişik alanları ve özellikle teknolojinin geleceği ile ilgili sunumlar ve konuşmalar yapma şansı buluyorum. Bu etkinlikler esnasında son birkaç senedir ilginç bir eğilim fark ediyorum. Bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği ve hatta işletme ve işletme mühendisliği bölümlerinde okuyan, ayrıca bu bölümlerde okumak isteyen gençler, daha sonrasında ideal meslek olarak danışman olmayı ve genelde de ERP denilen Kurumsal Kaynak Planlaması (Enterprise Resource Planning) sistemler ile ilgilenmek istiyorlar.

  1995 ile 2000 yılları arasında ciddi bir çıkış yakalayan ve e.iş olgusundaki en büyük itici güçlerden birisi olan ERP sistemlerinde o dönemde yıllık yüzde 20 ve daha büyük hacim ve proje artışları görüldü. Ayrıca bu konuda çalışanların astronomik gelirler elde ettikleri, yurtdışındaki kaynak sıkıntılarından dolayı kolayca yurtdışında iş bulabildikleri ve daha da astronomik ücretler ile yurtdışına gittikleri yaşanmıştır. Bunlar doğrudur, ancak mazidir. Cümlenin ikinci yarısı daha önemli olanıdır.

  Yani artık günümüzde ERP kaynakları konusundaki sıkıntı nispeten azaldı, ekonomik durgunluk nedeniyle ücretler zayıfladı, ERP pazarının doyuma uğramış olmasından dolayı son yıllarda ERP pazarının durgun olması gözlemlendi, hatta bazı yıllarda küçüldüğü dahi izlenmiştir. Gartner Dataquest analisti Chad Eshinger tarafından yapılan araştırma ERP pazarının yeniden hafif bir büyüme sergilemekte olduğunu gösteriyor. Ama 2008 yılında dahi 1998 yılı seviyesinin altında kalacaktır. ERP çözümleri etrafında gelişmiş olan Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM) ve benzeri yazılım grupları için de benzer durumlar söz konusu.

  Gençlerin bundan almaları gereken ana mesaj şu olmalıdır: IT demek ERP demek değildir. Bilişim ve iletişim sektörü ERP danışmanlığı yapmaktan çok daha zengin ve çok daha çeşitlidir. İhtiyacınız olursa, hiç çekinmeden bana danışabilirsiniz, memnuniyetle, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

  Gelecekte yazılım monte edilecek!

  Otomobil sektöründe seri üretim, yan sanayi, tasarımcılar ve montaj bantları çok alışık olduğumuz kavramlar. Bilişim sektöründe sistem genelde böyle çalışmıyor. Özellikle bankacılık, telekom, perakende gibi teknolojiyi yoğun kullanan sektörler için belli bir yazılım ihtiyacı belirdiğinde, bu tanımlanır, bilişimciler tarafından tasarlanır ve gerçekleştirilir.

  Düşünebiliyor musunuz dünyanın dört bir köşesinde bir günde kaç programcı aynı anda aynı program satırlarını geliştirmektedir? Her bankada havale süreci küçük farklarla birbirinin aynıdır. Bir perakende mağazasının kasiyer işlemleri de büyük bir oranla ortaktır. Buna rağmen dünyanın her ülkesinde farklı farklı yazılım parçacıkları geliştirilmekte, test edilmekte, devreye alınmakta, desteği verilmekte, yenilenmekte, yaygınlaştırılmakta vs. vs. Dolayısıyla büyük bir verimsizlik söz konusu.

  Gartner lider analistlerinden Steve Prentice ve Nick Jones, 2004 Mart ayında Barselona’da yapılan sempozyumda tespit edip ve anlattıklarından anlaşılacağı üzere, Linux ve açık kaynak kod hareketi (open source movement) artık bir sanayi yan görüntüsü değildir. Yani Linux ve açık kaynak kod üniversite öğrencileri ve haklayıcılar için yaratılmış bir olgu değildir. Linux ve açık kaynak kodu yazılım sektörü içinde en ciddi ticari büyüme rakamlarını gören ve sağlam adımlarla kurumsal kullanımda da ilerleyen gerçeklerdir.

  Özellikle servis odaklı yazılım mimarileri (SOA) içinde hazır geliştirilmiş program parçacıkları kolaylıkla değerlendirilebilir. Böylece her seferinde bir program yeniden yazılması gerekmez, otomotiv sektöründe olduğu gibi bir nevi yan sanayi mamüller ile monte edilmesi gerekir.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı