Gündem Haberleri

  BSA’nın dişleri Anadolu Parsı’na geçmiyor

  Hürriyet Haber
  27.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kullanıcılar arasında geniş çaplı lisans bilinçlendirme çalışma-ları yürütmek yerine doğrudan "korkut-maya dayalı" reklam stratejileriyle sonuç almaya çalışan BSA’nın dişleri, Anadolu Parsı Pardus’a geçmiyor.

  TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde çalışan Türk bilgisayar uzmanları tarafından geliştirilen "özgür işletim sistemi" Pardus, 26 Aralık'tan beri www.uludag.org.tr adresinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Pardus'un en önemli özelliği özgür bir yazılım olması ve Genel Kamu Lisansı (GPL) ile dağıtılması. Bu sayede Pardus'un yüksek ücretler karşılığında lisanslanmasına gerek olmadığı gibi, Pardus kullanan işletmelerin çeşitli baskın ve denetimlerden çekinmesine de gerek kalmıyor. Çünkü Pardus’u serbestçe dağıtan ve kullananlar, yasalara aykırı bir fiil içinde bulunmuyor.

  Tamamen Türkçe bir işletim sistemi olan Pardus bilgisayara kurulduğunda, bir bilgisayarda olması gereken ve iş yaparken faydalanabileceğiniz pek çok özgür yazılım da Pardus'la beraber kuruluyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı