Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bruce Lee'nin hayatı Çin televizyonunda dizi oldu

  Levent ULUÇER/ PEKİN, (DHA)
  19 Ekim 2008 - 17:40Son Güncelleme : 19 Ekim 2008 - 17:40

  KUNG Fu'nun dünyadaki en bilinen ismi Bruce Lee’'in hayatı, uzun yıllar boyunca yapılan hazırlık sonrası CCTV televizyonu tarafından yayınlanmaya başladı.

  Bruce Lee ya da gerçek adıyla Li Şiaolong Çüençi’nin (Li Xiaolong Chuanqi) hayatını anlatan dizi film ’Bruce Lee Efsanesi' adıyla CCTV’nin birinci kanalında ve prime time’da gösteriliyor. Bruce Lee adına Çin ana karası tarafından ilk kez çekilen bu dizi filmde Bruce Lee’yi Hong Konglu yıldız Çan Kvok Kvan (Chan Kwok Kwan) canlandırıyor. Lee’ye oldukça benzeyen Çan’ın seçilmesindeki en önemli nedenlerden biri onun Lee’ye benzeyen ince bedeni ve kalın kaşları. İzleyicilerin dizide “Bruce Lee, hamam böceği korkusunu nasıl yendi”, “Ölümünün arkasındaki gizem”, “Bir kung fu karşılaşmasını kaybetmek onu kızdırır mıydı?” gibi sorulara da yanıt bulacağı söyleniyor. Dizide Bruce Lee’nin gençlik yıllarından Amerika’ya göç edişine kadar olan süre ele alınıyor.

  BRUCE LEE’NİN KIZI DİZİYE DOĞRUDAN MÜDAHİL

  Lee'nin korkusunu yenebilmek için hamam böceklerini öldürüp bunları bir ipe dizip kolye gibi boynuna astığı iddiası olduğu gibi, dizide Bruce Lee’nin bilinmeyen yönleri de anlatılıyor. Dizide ayrıca Lee ile karısı Linda arasındaki aşk ilişkisi ile Lee’nin eğlenceli, kibar, arkadaş canlısı bir erkek, iyi bir koca ve baba olması da var. Ayrıca Lee üstüne çekilen dizilerin çoğunun tersine bu dizide birçok karşılaşmada Lee kung fuyu kaybederken de gösteriliyor. Lee’nin lokantalarda bulaşıkçılık, hastanelerde de çöpçülük yapması da dizinin diğer ilginç yanları. Ancak bu sahneler, Lee’nin kızı Shannon ile yönetmen arasındaki uzun yazışmalardan sonra çekilmiş ve senaryo Bruce Lee’nin ailesinin devamlı kontrolü altındaymış.

  AŞIRI UYARICIDAN MI ÖLDÜ?

  Dizide Lee’nin muammalı ölümü ise fazla çalışmaktan ve uyarıcıları aşırı kullanmasından meydana gelmiş olarak gösteriliyor. Bu da Lee’nin 1973 yılındaki ani ölümünden bu yana ortaya atılan iddiaların en mantıklısı olarak görülüyor. Ancak bazılarına göre Lee, aşırı vücut geliştirme sporu yapmasından dolayı öldü. Tayvanlı kadın oyuncu Betty Ting’in evi Lee’nin öldüğü yer olarak bilinmesine rağmen yönetmen, Lee’nin ölüm yeri olarak Ting tarafından işletilen bir birahaneyi kullanmış.

  DİZİ TOPLAM 50 SAAT

  Bruce Lee’nin hayatının anlatıldığı televizyon dizisinin çekimleri toplam dokuz ayda tamamlandı ve Çin ana karası Hong Kong, Makao, ABD, İtalya, Tayland ve Kanada’da çekildi. Dizide rol alan oyuncular 30’dan fazla ülkenin vatandaşları. CCTV dizi için toplam 50 milyon yüenin (11 milyon YTL) üzerinde para harcadı. “Bruce Lee Efsanesiö Çin çapında seyredilen CCTV’de her gün iki saat yayınlanıyor. Dizi toplam 50 seri olarak çekildi. 1973 yılında ölen Bruce Lee, Çin’in dışa açılmaya başladığı 1970’li yılların sonundan itibaren Çin ana karasında tanınmaya başlamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı