« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bronz tesellisi

10 bin metrede hüsran yaşatan milli atlet, bu kez yüzümüzü güldürdü. Elvan, yarışta sakatlığı nüksetmesine rağmen İspanyol Dominguez ve Rus Shobukhova’nın ardından 3’üncülüğü aldı.

Mehmet Aslan
SON GÜNCELLEME
GÖTEBORG’a 10 bin metrede altın madalya umuduyla gelen ancak saktlanarak yarışı bırakan Elvan Abeylegesse dün 5 bin metre finalinde piste çıktı ve ülkemize bronz madalya kazandırdı. Bu mesafede Avrupa rekorunun sahibi olan Elvan yarıştan önce tıpkı Halli Akkaş’a yapıldığı gibi seyircilere tanıtılmadı bile.

Günlerden bu yana sakatlık endişesiyle finali bekleyen ve İsveçli bir uzman tarafından tedavi edilen Elvan’ın 5 bin metre yarışını tamamlayamayacağı konuşuluyordu. Federasyonun, sponsorların ve antrenörünün koşması için büyük baskı yaptığı atletimiz TSİ 18.20’de piste çıktı. Startla birlikte ilk 5 sıranın içinde yer alan Elvan’ın en büyük sorunu 7. gün sendromuydu. Uzun mesafelerde koşan atletler oksijenin daha az olduğu yüksek irtifada antrenman yapıyor, yarıştan birkaç gün önce de şampiyonanın yapılacağı yüksekliğe iniyordu.

7. gün sendromu

Yüksek irtifadan inen atletin 7. gün sonunda kan değerlerinde olumsuz yönde bir gelişim belirleniyor bu olumsuzluk da atleti negetif yönde etkiliyordu. Elvan 10 bin mertede sakatlanmasa o yarış sonrası yine yüksek irtifaya çıkacak ve 7. gün sendromunun önüne geçecekti. Ancak sakatlık bu planları suya düşürdü ve Elvan 7. gün sendromu ile birlikte piste çıktı. Yarışın başlamasıyla birlikte ilk sıralarda yer alan Elvan sakatlığına rağmen öndeki gruptan hiç kopmadı. 3 bin metreye yaklaşılırken Elvan’ın önünde 5 atlet vardı. Atletimiz bu metrelerde yavaşladı.

Acısı yüzüne yansıdı

Ancak yarışın son 1500 metresine girilirken İspanyol Marta Dominguez, Rus Liliya Shobukhova ve İngiliz Pavey Jo ile birlikte öndeki 4 kişilik grupta yer almayı başardı. Madalya umudu önündeki atletlerden birini geçmesine bağlıydı. Ancak Elvan altın madalyayı hedefliyordu. Son 200 metreye girilirken atağa kaltı. İspanyol ve İngiliz atletleri geride bırakan Elvan Rus atletle kıyasıya bir çekişme yaşarken, aşil tendonunda yaşadığı acı yüzüne yansımaya başlamıştı. Her adımında acı çekiyor o acı da ekranlara yansıyordu.

Atağa kalktı ama.../images/100/0x0/55ea325ff018fbb8f870cda5

Son 100 metrede iki atlet öndeydi, Elvan ve Rus Liliya Shobukhova... Ama İspanyol Marta Dominguez iç kulvardan gelip 14.56.18’lik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak birinciliği ve altın madalyayı kucakladı. Rus atlet 14.56.57’luk derecesiyle ikinciliği alırken, Elvan da 14.59.29’luk derecesiyle 3. oldu ve bronz madalya kazandı.

Ayakları şişti

YARIŞ
sonrası yürümekte güçlük çeken Elvan, madalya kazanan her atletin stadın içinde yaptığı bayrak gösterisine çıkamadı. Elvan duygularını, "Türkan ve Halil ’madalya senin olacak’ diyerek beni yüreklendirdiler. Odama çekilip, telefonunun fişini çektim. Saatlerce düşündükten sonra koşmaya karar verdim. Yarışı, 3 bin metrede bir an bırakmayı düşündüm. Çok acı çekiyordum" diyerek dile getirdi. Elvan’ın ayaklarının şiştiği ve ayakkabısını giymekte zorluk çektiği öğrenildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz