« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bridgestone'nun 5. yarışı

Bridgestone, sert ve yumuşak Potenza lastikleriyle 7-9 Mayıs tarihlerindeki İspanya Grand Prix'de sezonun beşinci yarışına çıkacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
4.66 km uzunluğundaki Circuit de Catalunya uzun bir düzlük ve çeşitli özelliklerde virajlardan oluşuyor. Görece lastikler için yıpratıcı bir yapıya sahip olan pist, özellikle ön sol lastikler üzerinde baskı uygulayacak bir tasarımda.

Takımlar Barselona'da, düzlükler için düşük hava hava direnci ile virajlar için yeterli downforce arasında ideal dengeyi bulmaya çalışacaklar.

Bridgestone Motorsporları Direktörü Hiroşi Yasukava yaptığı açıklamada, "Avrupa sezonundaki ilk yarışımıza çıkıyoruz. Medyanın yarışa büyük ilgi göstermesini ve yoğun bir hafta sonu geçirmeyi bekliyoruz. 4 binden fazla çalışanımızın bulunduğu İspanya'yı iki kez ziyaret ediyoruz, bu ilki olacak. Avrupa'ya ihraç edilen lastik üretimimizin hemen hemen yarısı burada yapılıyor. F1'deki faaliyetlerimiz burada ve bu önemli Avrupa piyasasında marka bilinirliği açısından çok büyük katkılar sağlıyor" dedi.

Bridgestone Motorsporları Lastik Geliştirme Direktörü Hirohide Hamaşima ise, Katalunya pistinin genel araç ayarları açısından iyi bir kriter olduğunu belirterek, "Barselona'daki sezon öncesi testlere göre, havanın çok daha ılık olmasını bekliyoruz. Hava sıcaklığının yüksek olması motor gücünü, aerodinamikleri, lastiğin yol tutuşunu ve daha birçok faktörü etkiliyor. O yüzden hesaba katılacak çok şey var" diye konuştu.

Hamaşima ayrıca, "Pist yüzeyi aşındırma ve pürüzlü olma açısından orta grupta yer alıyor. Burada sert ve yumuşak lastiklerle yarışacağız. Pistin tasarımı özellikle ön sol lastiklere baskı uygulayacak karaktere sahip. Bu lastiklerde aşınma olacaktır" dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler