« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Briç kadınların gözdesi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Koç Alliance'ın sponsorluğunda İstanbul Briç Merkezi (İBM) tarafından düzenlenen açılış turnuvasında kadınların briç merakı dikkat çekti.

Briçte 2 kez Türkiye şampiyonu olan 9 yıllık briççi Eren Özan, aslında bir spor olan briçin Türkiye'de kumar olarak görülmesini eleştirdi. Birçok ülkenin okullarında briçin zorunlu ders olduğunu belirten 30 yaşındaki Eren Özan, ‘‘Aslında briçin düşünmede ve zihnin gelişmesinde büyük yararı var. Briçi iyi öğrenebilmek için briçle ilgili kitaplar okumak ve briçi yakından izlemek gerekiyor’dedi.

Turnuvada ‘Kuzey’ grubunda Serdar Özkan ve Mehmet Sarıkoğlu birinci, Nihal Kefeli ve Sema Selçuk ikinci, Merih Tokcan ve Naci Demirbaş üçüncü, Lale Gümrükçüoğlu ve Mert Uzunoğlu dördüncü oldu. ‘Doğu-Batı’ grubunda ise Alper Kocaoğlu ve Güner Yorgun birinciliği, Ayhan Sungurtekin ve Mustafa Tokay ikinciliği, Burhanettin Koca ve Deniz Şentürk üçüncülüğü, Betül Oksum ve Edip Yaltır'da dördüncülüğü aldı.

1996’da spor olarak tanındı

Briç, 1996 yılında Uluslararası Spor Komisyonu’-nun aldığı kararla, dünyada, spor olarak kabul edilmeye başladı. İBM de 1997 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın aldığı kararla Türkiye'de spor kulübü olarak kabul edildi. 1989'dan bu yana hizmet veren İBM'nin yarısı kadınlardan oluşan 200 üyesi bulunuyor. İsteyenler için İBM'de kurslar düzenleniyor. Haftada 4 saat olan kurslar, 2-3 ay sürüyor.


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler