Brezilya'da kriz büyüyor

Hürriyet Haber
10 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ocak 1999 - 00:01

Brezilya'da merkezi hükümet ile ülkenin ekonomik açıdan üçüncü büyük eyaleti Minas Gerais arasındaki iç borç tartışması giderek alevleniyor. Minas Gerais Valisi Itamar Franco'nun eyaletin kasasının boşaldığını belirterek, merkezi hükümete olan borç konusunda moratoryum kararı almasına Cumhurbaşkanı Fernando Henrique Cardoso sert tepki gösterdi.

Vali Franco'nun moratoryum kararını kabul etmelerinin mümkün olmadığını bildiren Cumhurbaşkanı Cardoso, ‘‘yasayı ihlal etmek hoş görülemez, bedeli ne olursa olsun herkes kanunlara itaat etmek zorundadır. Bu demokrasinin bir gereğidir'' diye konuştu. Aynı zamanda Brezilya eski Cumhurbaşkanlarından olan Minas Gerais Valisi İtamar Franco, eyaletin hazinesinin boşalmış durumda olduğunu açıklayarak, fedaral hükümete olan 15 milyar dolarlık borçları ile ilgili olarak 90 günlük moraturyum ilan etmişti.

Minas Gerais Valisi'nin bu açıklaması Brezilya menkul kiymetler piyasası Sao Paulo Borsası üzerinde şok etkisi yaratırken, Latin Amerika'nın en büyük borsasında yaşanan bu kan kaybı, aralarında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da dahil olmak üzere pek çok borsayı olumsuz yönde etkilemişti.

800 milyar dolarlık milli geliri olan Brezilya ekonomisinin zor bir dönemden geçtiğini belirten uzmanlar, bütçe açığı 65 milyar dolara ulaşan Brezilya'nın, uluslararası rezervlerindeki son 6 aydaki erimenin ise 40 milyar doları bulduğunu, bu yüzden borsadaki düşüşün bir süre daha devam edebileceğini kaydediyorlar.

Açılışta önceki gün, yüzde 5.1 gerileyen Sao Paulo Borsası, Cumhurbaşkanı Cardoso'nun sözlerinin ardından biraz toparlanmasına rağmen Cuma gününü de yüzde 2.5 kayıpla kapattı.

Şimdilik Brezilya piyasalarını rahatsız eden iç borç krizinin büyümesi halinde, dünya borsalarında yeni bir kriz dalgasına yolamasından korkuluyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı