Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Brezilya'da eylem yapan protestocular Türkiye'yi unutmadı

  Hürriyet Planet
  15 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 15 Haziran 2013 - 01:59

  Sao Paulo'da ulaşım fiyatlarındaki artışa yönelik yapılan protestolarda Türkiye'ye de "Aşk bitti burası Türkiye" sloganlarıyla destek verildi.

  Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinde Perşembe günü protesto düzenleyen binlerce göstericiyi polis etkisiz bırakmak için göz yaşartıcı bomba ve plastik mermi kullandı.

  BREZİLYA'DAKİ EYLEMDEN TÜRKİYE'YE DESTEK / FOTO GALERİ

  Gösterilerin başında kalabalık gruplar, Türkiye’deki protestoları da desteklediklerini göstermek için "Aşk bitti burası Türkiye" diye sloganlar atarak ellerinde Türk bayraklarıyla caddelerde barışçıl bir şekilde yürüdü. Evlerinde oturanlar ve ofislerinde çalışanlar pencerelerden göstericilere destek verirken bazı kişiler protestolar yüzünden kitlenen şehir trafiğinden şikayetçi oldu.

  Hafta başından beri düzenlenen gösterilerin dördüncüsünde 55'ten fazla kişi yaralanırken 60 kişi de tutuklandı. Gösteriler ilk olarak artan belediye otobüsü fiyatlarına bir tepki olarak başladı. Salı günü polisle yaşanan çatışmalar sonrasında pek çok grup farklı sebeplerle gösterilere dahil oldu.

  Ülkenin en çok okunan gazetesi Folha de S.Paula, Salı günü yaşanan çatışmalarda iki muhabirinin plastik mermi ile yüzlerinden vurulduğunu açıkladı. Başka iki gazeteci ise tutuklandı ve sonraserbest bırakıldı. Brezilya’da sosyal medya polisin kullandığı aşırı güce yönelik tepkilerle çalkalanıyor.

  “Ücretsiz Geçiş Hareketi”nin ilk sloganı “Bilet fiyatları ucuzlamazsa, bütün şehri durduracağız” idi. Ancak Salı günükü gösterilerde meydana gelen yaralanmalarsa sonrası iki ana akım gazete polisi sıkı tedbir alması için alanlara çağırdı.

  Bilet fiyatlarının artmasını protesto eden 45 yaşında ki postacı Eduardo Rosa, “Polis, kendileri ile protestocular arasında ‘çatışma’ olduğunu söyleyecektir ancak çatışmayı iki taraf da isterse olur. Bu yaşananlar çatışma değil, katliam” dedi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı