Brezilya şehirleri şubatta gökkuşağının renklerine boyanacak

Hürriyet Haber
23.01.2012 - 07:13 | Son Güncelleme: 23.01.2012 - 07:21

  Brezilya şehirleri şubatta gökkuşağının renklerine boyanacak     

      


Adını Pau Brasil isimli ağaçtan alan Brezilya, 205 milyonluk nüfusu ve Güney Amerika’nın neredeyse yarısını kapsayan topraklarıyla devasa bir ülke. Güneş, kum, tarih, doğa, lezzetli yemekler ve eğlence... Hepsi bu ülkeye renk katan özellikler. Ama nedense Brezilya dendiğinde aklımıza ilk gelen karnavallar.

DAVRAZ’A ÜÇÜNCÜ TELESİYEJ

Brezilya şehirleri şubatta gökkuşağının renklerine boyanacak
Isparta’nın Davraz Kayak Merkezi’nde mart başında devreye girecek üçüncü telesiyejle pistler 2350 metreye kadar çıkacak. Uzunlukları 6-8 kilometre arasında değişen 12 pist bu yıl aralık ayının ikinci haftasında açıldı. Geçen hafta kar kalınlığı 170 santimetreye ulaşmıştı. Üç otelin sömestr dönemi rezervasyonları geçen hafta yarı yarıya dolmuştu.

ILGAZ’DA OTELLERİN YÜZDE 95’İ DOLDU
Brezilya şehirleri şubatta gökkuşağının renklerine boyanacak

Ilgaz Kayak Merkezi bu sezon ilk karı aralıkta gördü. Geçen hafta kar kalınlığı 120 santimetreye ulaştı. Bu sezon kayakçılar için yeni güvenlik önlemleri alındı. Çarpmaları ve ağır darbeleri engellemek için pistlerin kenarlarına ağlar gerildi, minderler konuldu. Geçen yıl ışıklandırılan pistlerde gece kayağı için önlemler artırıldı. Sömestr dönemiyle canlanan merkezdeki otellerin yüzde 95’i doldu.

SAKLIKENT’TE KAR BOLLAŞTI, YABANCI KAYAKÇI ARTTI
Brezilya şehirleri şubatta gökkuşağının renklerine boyanacak


Antalya kent merkezine 45, havalimanına ise 55 kilometre uzaklıktaki Saklıkent Kayak Merkezi, bu yıl sezonu 20 Aralık’ta açtı. Toroslar’ın zirvesindeki merkezde geçen hafta sonunda kar kalınlığı 150 santimetreydi.


Saffet Emre TONGUÇ yazdı

Bu yıl şubatın üçüncü haftasında gerçekleştirilecek karnavallar Brezilya’ya gitmek, müziği ve dansı doyasıya yaşamak için bir fırsat. Ancak Rio ile sınırlı kalmanız kendinize yapacağınız büyük bir haksızlık olur. Rio, Salvador de Bahia ve Olinda’nın dışında küçük kentlerde de birbirinden ilginç karnavallar düzenleniyor.

Diktatör samba dedi

Brezilya’nın ilk başkenti Rio de Janeiro adeta Dali, Picasso tablosu gibi gerçeküstü bir şehir. Hele Latin Amerika yazının tam ortasına rastlayan karnaval dönemi her şey bir masala dönüşüyor. Coğrafya burada cömertliğini gösterip, denizlerle dağlar arasında, yeşili bol öyle bir Rio yaratmış ki, manzara muhteşem.

 

Kısa adıyla Rio sefaletle ihtişamın kol kola samba yaptığı bir şehir. Bir yanda Güney Amerika’nın en büyük “Favella” yani gecekondu mahalleleri, diğer yanda demir parmaklıkların arkasındaki lüks evler... Rio’lular, yani “Carioca”lar hayatı vur patlasın çal oynasın tarzında algılayıp, öğle yemeği molasında bile parmak arası terlikleriyle soluğu plajda alıyor. Şehir merkezinde yaklaşık altı milyon kişi yaşıyor. Plajlarla süslü sahillerde neşeli kalabalıklar ağırlanıyor. Hava biraz kararınca plajlar hırsızlara ve onların avlarına kalıyor. Zaten şehir cüzdanınıza en sahip çıkmanız, hatta mümkünse onu otelin kasasında bırakmanız gereken yerlerden, özellikle de karnaval zamanı.

 

Paskalya öncesi yapılan perhiz dolayısıyla karnaval, ete veda (carne vale) anlamını taşıyor. Tüm Brezilya’da kutlanan karnaval, Rio’luların tüm yıl boyunca hazırlandıkları ve beş günde şehirde yaşamın bir rüyaya dönüştüğü zaman dilimi. Paskalya öncesinde, şubat ya da martta yapılan karnavalın tarihi her yıl değişiyor. Bu yıl ülke çapında 17-21 Şubat arasında kutlanacak. Şehirde şölen karnavaldan 14 gün önce, cumartesi günü (bu yıl 3 Şubat) başlıyor. Saat 16.00’da 50 perküsyoncudan oluşan ünlü topluluk Banda Simpatia e Quase Amor Ipanema sahiline çıkıyor. General Osorio Caddesi’nden başlayan yürüyüşe yaklaşık 10 bin kişi katılıyor. Ardından gerçek karnaval geliyor...

1934’te devrin diktatörü Vargas, sambayı karnavalın resmi dansı ilan etmiş. Rio’da geçit törenlerinde kullanmak için Sambadrom adlı özel alan yapılmış. Karnavala katılmaya hak kazanan her samba okulu 85-85 dakikada bu 1700 metrelik alandan yaklaşık dört bin kişilik ekibiyle geçiyor. Maharet ritmi, dansı bozmamak, zamanı aşmamak. Geçit sırasında 90 bin seyircinin arasına dağılmış jüri üyeleri okullara oy veriyor. Paskalya öncesi, şubat ya da martta yapılan karnavalın tarihi her sene değişiyor. Beija-Flor, Mangueria , Portela ve I.Leopoldinense samba okullarından en meşhur olanlar.

YAZININ DEVAMINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

 

Etiketler:

    Sayfa Başı