Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Brezilya ile ABD arasında NSA krizi çıktı

  Hürriyet Planet
  18 Eylül 2013 - 09:07Son Güncelleme : 18 Eylül 2013 - 10:00

  ABD istihbarat kuruluşu NSA'in Brezilya petrol şirketi Petrobras'la ilgili istihbarat topladığının ortaya çıkmasının ardından Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ABD ziyaretini erteledi. Brezilyalı hacker'lar da NSA'den intikam almak isterken NASA'ya saldırdı.

  Rousseff'in 23 Ekim'de yapacağı Washington ziyaretinin ertelendiği dün gece açıklandı. Obama'nın son dakikada telefon etmesine rağmen, Brezilya Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "siyasi ortamın planlanan ziyareti gerçekleştirmeye uygun olmadığı" belirtildi.

  Açıklamada, "Washington'a yapılacak resmi ziyaretin yakınlığı ve zamanında yapılmış bir soruşturma olmadığından ziyaret için gereken koşullar olgunlaşmış değil. Brezilya hükümeti mevzubahis mesele çözümlendiğinde ziyaretin hızla gerçekleşeceğinden emin" denildi. Kuzey ve Güney Amerika'nın en büyük iki ekonomisinin liderleri arasındaki görüşmenin ertelenmesi NSA krizinin yarattığı en son siyasi gerginlik oldu.

  Brezilyalı hacker'lar da NSA'in Petrobras hakkında istihbarat toplamasının intikamını almak için harekete geçti ancak NSA yerine yanlışlıkla NASA'yı hedef aldı.

  Brezilya haber sitesi Uol'in teknoloji blog'unda, "Bazı aktivistler ABD'nin bu eylemini protesto etmek istedi ancak yanlış hedefi seçti. NASA'nın web sitesini hack'leyip, 'Bizim hakkımızda ajanlık yapmaktan vazgeçin' mesajı bıraktılar" denildi.

  Habere göre hacker'lar mesajda ayrıca ABD'ye Suriye'ye saldırmama çağrısı da yaptı.

  Etiketler: abd , nasa , Brezilya , NSA , Petrobras
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı