Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Brezilya Devlet Başkanı da "plebisit" dedi

  Hürriyet Planet
  25 Haziran 2013 - 09:19Son Güncelleme : 25 Haziran 2013 - 10:15

  Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ülkesinde geçtiğimiz hafta 1 milyondan fazla kişiyi sokaklara döken protestolara yanıt olarak siyasi reform için plebisite gitme sözü verdi.

  Rousseff ayrıca kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi için odaklanılacak beş ana alanı açıkladı: Mali sorumluluk ve enflasyonun kontrol altına alınması, siyasi reform, sağlık hizmetleri, toplu taşıma ve eğitim. Sadece toplu taşıma sisteminin iyileştirilmesi için 23 milyar dolar kaynak ayrılacak.

  Rousseff'in bu açıklaması gösterilerin fitilini ateşleyen toplu taşıma protestolarını başlatan küçük aktivist grubunun temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından geldi.

  Protestoları sürdüreceklerini açıklayan aktivistler ise bugün Sao Paulo'da diğer grupların düzenleyeceği gösterilere de destek vereceklerini açıkladı

  Rousseff ayrıca 26 büyük kentin valileri ve belediye başkanlarını da bir araya getirerek nasıl köklü değişiklikler yapılabileceğini görüştü. Burada yaptığı konuşmada Rousseff, "Bir kez daha tekrar etmek isterim ki benim hükümetim demokratik sesleri dinliyor. Sokaktan gelen sesleri duymayı öğrenmeliyiz. Hepimiz istisnasız bu işaretlere alçakgönüllülük ve netlikle yanıt vermeliyiz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı