Gündem Haberleri

  Brezilya Büyükelçiliği'nde biber gazı protestosu

  Cengizhan ÇATAL/ANKARA
  26.06.2013 - 16:58 | Son Güncelleme:

  Türkiye'ye biber gazı satan Brezilya, Başkent Dayanışması bileşenleri tarafından protesto edildi. Brezilya Büyükelçiliği önünde yapılan eylemde Portekizce, "Hora de Verdade (Gerçeğin Zamanı)", "No Venda Gas Pimenta, Resista, Resista (Biber Gazı Satma Diren, Diren)" sloganları atıldı. Elçilik önüne içinde karanfiller olan biber gazı kapsülleri bırakan grubun temsilcileri büyükelçilik tarafından içeriye davet edildi.

  Gezi Park’ı olaylarında polisin kullandığı biber gazının üreticisi Brezilya, Başkent Dayanışması tarafından protesto edildi. Türkiye'ye biber gazı satışının durdurulmasını isteyen Başkent Dayanışması'na Kuğulu İnisiyatifi ve Kızılay Direniş Platformu da destek verdi.

  Sloganlar Portekizce

  Basın açıklaması Portekizce yapılırken, iki grup üyesi açıklamanın Türkçesini kağıt şerit açarak 'alt yazı' şeklinde geçti. Portekizce atılan sloganlar arasında ““No Venda Gas Pimenta Resista, Resista (Biber gazı satma diren, diren!)" dikkat çekti. Açıklamayı Başkent Dayanışması adına Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB) ve TOBAV temsilcisi Mehmet Nurkut İlhan okudu. Yapılan açıklamada; “Taksim Gezi parkı direnişlerinin ülkeye yayılmasıyla birlikte Türkiye günlerdir gaz altında, gaz bombasıyla yaralananların sayısı 7 bini  buldu.  Biz biliyoruz ki; Dünyanın dört bir yanında süregelen toplumsal hareketler, sosyal ve ekonomik adaletsizliklere bir başkaldırıdır. Bu başkaldırı, kent ve doğa haklarının artan bir şekilde ihlaline, kaynaklara erişimdeki eşitsizliklere, emek sömürüsüne, ifade özgürlüğü ve bağımsız yargı süreçlerinin önündeki engellere karşı dünya halklarının yükselen ortak sesidir. Direnişin küreselleşme eğilimi gösterdiği günlerde dayanışmanın da evrenselliği kaçınılmazdır. Brezilya’da direnen direnişçilerin yanındayız. Brezilya’daki direnen yoldaşlarımıza sesleniyoruz, İnsan hayatına mal olan, insan sağlığını tehdit eden  biber gazının, ülkeniz tarafından Türkiye’ye satılmasına engel olun. Toplumla mücadele silahlarının satışına hem Brezilya hem de Türkiye hakları karşı çıkmaktadır. Biz halkız, haklıyız. Türkiye'de hukuka aykırı bir şekilde kullanılan biber gazını temin edenlere sesleniyoruz: Cinayete varan hukuksuzluğun suç ortağı olmayın” denildi.

  Protesto eden grubu elçilik davet etti

  Eylem sürerken elçilik yetkilileri Başkent Dayanışması temsilcileri ile görüşmek istedi. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, EMO Ankara Şube Başkanı Ebru Akgün Yalçın, TOBAV temsilcisi Mehmet Nurkut İlhan elçilik yetkilileri ile görüştü. Grup üyeleri ise dağılamayarak elçilik önünde görüşmenin bitmesini bekledi. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından, açıklamayı Candan yaptı. Candan: “ Büyükelçilik müsteşarına biber gazının insan sağlığına zararlı olduğunu söyledik ve biber gazı kullanımı ve insan sağlığına zararları hakkında bir dosya ilettik. Türkiye hükümetinin bu direnişi bastırma yönünde biber gazı kullanımı hakkında bilgi verdik. Biber gazının kimyasal silah olduğunu ve Türkiye’ye biber gazı satmamalarını istedik. Elçilik yetkilileri, Brezilya hükümetine taleplerimizi ileteceklerini ve ülkelerinden gelen cevabı da aynı şekilde bize ileteceklerini söylediler. Protesto amacıyla buraya geldik. Bizimle görüşmeleri ve yanıtları, bizim alışık olmadığımız bir iletişim tarzı. Brezilya dizileri ile büyüyen Türk politikacıları bu iletişimi örnek almalı” dedi.

  EMO Ankara Şube Başkanı Yalçın ise “Türkiye’den çok fazla e-posta, mektup ve telefon ve protesto faksı aldıklarını söylediler, zaten konunun gündemlerinde olduğu belli” yorumunu yaptı. Grup temsilcileri elçilik yetkililerine de biber gazı kapsülü içinde karanfil hediye ettiklerini belirtti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı