Dünya Haberleri

  Brezilya Başkanı azil oylamasını durduramadı

  Hürriyet Haber
  15.04.2016 - 21:04 | Son Güncelleme:

  BREZİLYA Anayasa Mahkemesi, Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in yolsuzluk nedeniyle görevden azledilmesine ilişkin soruşturmanın başlatılması yönündeki oylamanın iptal edilmesi için yapılan başvuruyu reddetti.

  Oylama yarın yapılacak. İptal başvurusuna Yüksek Mahkeme’nin 2 üyesi kabul, 8 üyesi ret oyu verdi. Böylece yarın Roussef’in görevi kötüye kullandığı iddiasıyla yapılacak oylamanın önünde engel kalmadı. Rousseff ise gelişmeleri ‘darbe girişimi’ olarak değerlendirdi.

  Rousseff’in sol koalisyonundaki bazı partiler de muhalif saflara katıldı. Devlet Başkanı Yardımcısı Michel Temer’in liderliğindeki PMDB, Rousseff’e soruşturma açılmasına destek vereceğini geçen ay duyurmuştu. Soruşturma talebinin Senato’ya gönderilebilmesi için kongrenin alt kanadındaki oylamada 513 üyeden 342’sinin onayı gerekiyor. Estadao gazetesi, Rousseff’e karşı oy kullanacak milletvekili sayısının 342’yi aştığını yazdı. Folha gazetesi ise bu sayının 338 olduğunu ileri sürdü.

  Eğer kongrenin alt kanadı ve ardından Senato, soruşturma açılmasını onaylarsa, Brezilya lideri 6 aylığına görevden uzaklaştırılacak. Yerini PMDB lideri Temer dolduracak. Rousseff dava sonucunda görevinden tamamen alınırsa yeni devlet başkanı da Temer olacak. Rousseff, 2014 seçimleri öncesinde bütçe rakamlarını olduğundan iyi göstermek ve seçim kampanyası döneminde ise Brezilya kamu petrol şirketi Petrobras’ın bağışlarından faydalanmakla suçlanıyor. Tartışmalar dün kongrenin alt kanadında başladı.

  Etiketler: azil
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı