Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Breivik'ten hayranına mektup

  Ünsal Turan / KOPENHAG
  07 Ağustos 2012 - 13:28Son Güncelleme : 07 Ağustos 2012 - 13:28

  Norveç'te gerçekleştirdiği katliamla 77 kişiyi öldüren asrın canisi Anders Behring Brevik, kendisine mektup ve resim gönderen Danimarkalı kadına cevap yazdı. Breivik, “Canım kardeşim” diye başladığı mektubunda, Danimarkalı kadının çok güzel olduğunu vurgulayarak, kendisi ile yazışmak istediğini belirtti.

  Ekonomik yardım istemediğini belirten Breivik yazışabilmesi için sadece posta puluna ihtiyacı olduğunu söyledi. Breivik mektubunda Danimarkalı kadının desteğine ihtiyacı olduğunu belirterek kendisine pul dışında, gazete küpürleri, kitap ve aşırı sağcılarla ilgili yazı ve malzeme göndermesini istedi. Mahkeme sürecinde, psikolojik kontroler, polise ifade verme, savunma hazırlama gibi nedenlerle çok meşgul olduğu için mektuba cevap yazmakta geciktiğini, psikolojisiyle ilgili raporda 200 yalan ve hata bulunduğunu söyleyen Brevik, yazısında söz konusu kadına kendi konuşmasıyla ilgili linkleri göndererek okumasını istedi.

  "ENDİŞE DUYDUM"

  Breivik mektubunda özetle "Duruşmalar başladığı zaman, üzerimdeki baskı nedeniyle kendimi kaybedermiyim diye bir endişe duymuştum. Medya ve davanın aktörleri bana pisikolojik suçlamalarla saldırdı. Beni psikolojik olarak kırmak istediler. Her defasında cezaevine yorgun ve bitkin döndüm. Ama başarılı olduğuma ve küçük hatalar dışında hata yapmadığıma inanıyorum" dedi.

  Mahkeme sürecinin kendisi açısından propagandasını en iyi şekilde yapabilme olanağı sağladığını ifade eden Breivik, ilk duruşmada verdiği "anti-komünist" selamın çok etkili olduğunu kaydetti.

  MANİFESTOSUNU OKUMASINI İSTEDİ

  İki sayfalık mektupta Breivik, Danimarkalı kadına manifestosunu okumasını, "Knight Templar 2083“ filmini izlemesini tavsiye etti. Norveç'in böyle giderse Sovyetler Birliği'ne benzeyeceğini öne sürerek, kendisinin Avrupa'da binlerce militan milliyetçiden biri olduğunu söylüyor. Breivik ileriye dönük planlarını anlatırken, kendisiyle aynı düşünceye hizmet edenlere, internet aracılığı ile yardımcı olmayı ümit ettiğini belirterek, kadının tanıdığı kişileri tavsiye edebileceğini yazıyor.

  Brevik oldukça uzun olan mektubunda, kendi tercihleri sonucu cezaevine düştüğünü, ailesi ve yakınlarını 22 Temmuz'da kaybettiğini belirterek, bundan böyle bir manastırdaki rahipler gibi yaşayacağını, ailesinin de kendisini destekleyen insanlar olacağını yazıyor. Breivik, cezaevinde kalacağı 10’larca yıl vereceği mücadeleyi de 4 ana maddede topluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı