Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bravo Aycan

  Gülden AYDIN
  05.01.2015 - 01:04 | Son Güncelleme: 03.01.2015 - 21:33

  Aycan, bebekken getirildiği Bursa’nın yetiştirme yurtlarında büyüdü. Kavgacı ve isyankârdı. Sokaklarda yattı, uyuşturucu bağımlısı oldu. 22 Aralık’ta kızların çıkardığı isyanla haber olan rehabilitasyon yurdunda da 2 yıl kaldı. İşte Aycan’ın hayatı.

  AYCAN’ın kendisi gibi yetiştirme yurdunda büyüyen ablası Sevcan’la yaşadığı Bursa’daki evindeyiz. 20 yaşındaki Aycan futbol, bilardo oynuyor. Motosiklet almayı hayal ediyor. Sınavı kazandığını, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı’nda memur olduğunu sevinçle anlatıyor. “İnsanların yakındığı sıkıntılar bana basit geliyor. Aşılmayacak engel yok. Yeter ki insan yaşamayı ve kendini sevsin” diyor.

  ‘EVLATLIK ALSINLAR’

  “Yetimhaneli Aycan” başarmıştı, gururluydu ve anlatmaya başlıyor: “Aydınlıyız. 8 kardeşiz. Babam cezaevine girince ortada kalmışız, ailemiz sahip çıkmamış. Polis 8’imizi de Bursa’ya getirip Sosyal Hizmetler’e teslim ettiğinde ben 1 yaşında bile değilmişim. Kreş bölümünde olduğum için kardeşlerimden ayrı düşmüşüm. Yurtları evim, öğretmenleri anne-baba bildim. Yurda gelen ziyaretçilerin gözlerinin içine bakardım ki beni evlatlık alsınlar.”

  ‘ERKEKSİ TARZIM SOKAKTAN’

  “Aileye öyle muhtaçtım ki. Biz yurt çocukları hiç parlak öğrenci olamadık. ‘Bali’ye başladığımda ortaokuldaydım. Yurttan kaçtım. Sokaklarda, banklarda yatıyordum artık. Erkeksi görünüşüm, sokak günlerimden kalma. Kendimi daha rahat hissediyorum. 1 yıl tedavi gördüm.”

  DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOLLAR

  “Yurda geldiğimde öğretmenlerim, ablalarım seferber oldu. Öğretmenlerim olmasalardı şayet, bedeli büyük olurdu yaşadıklarımın. Dönüşü olmayan yollara girerdim. 3 yıl oldu uyuşturucuyu bırakalı. Kendime yeni sayfa açtım. Mesleğimde başarılı olmak, güzel bir yuva kurmak istiyorum.” Aycan, Bursa yurtlarından çıkanların kurduğu ‘Genç Dönüşümcüler Derneği’ne üye olarak yurttaki gençlere yol gösterici olacak.

  OLAYLI YURDUN DAYISIYDIM

  BURSA’da 10 gün önce isyan çıkan rehabilitasyon merkezinde de kalan Aycan şunları anlattı: “Orada cinsel istismara maruz kalan, bağımlı 15-17 yaş arası kızlar kalıyor. Öyle hayat hikâyeleri var ki duyanın psikolojisi bozulur. Hepsi toplumdan dışlanmış. Son olay için gazetelerde, ‘Dışarı çıkmalarına izin verilmemesine isyan ettiler’ dendi. Hepsi okula gidiyor. Kaçmak isteseyen kaçar ki. Yurdun öğretmenleri iyi de kızlar problemli. 2 yıl kaldım orada. Elebaşıydım, dayıydım. Kimse kötü muamele yapamaz. Hepimiz kendimizi koruyacak yaştayız.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı