Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bratz kızları ile Barbie birer albüm çıkardı

Kız çocukları için üretilen oyuncak bebekler (bahsedeceğim oyuncaklara bebek demek ne kadar doğru bilmiyorum, daha ziyade küçük birer genç kız modeline benziyorlar) artık sadece bebek değil, küçük sahipleri için önceden biçilmiş birer yaşam tarzı halini aldı.

On yaşında bir kız, oyuncak mağazasına gittiğinde kendine sadece bebek değil, özel zevkleri en ince detaylarına kadar çizilmiş bir karakter satın alıyor.

Barbie çılgınlığını ben ancak sonundan yakalayabilmiştim. O vakit bizim Barbie bebeklere yaklaşımımız Ayşegül’den pek farklı değildi. Değişik elbiseler giydirir, bir de saçıyla oynardık. Kartondan Ayşegül bebekleri hatırlarsınız. Hani kağıt elbiseleri bu karton bebeğin üzerine tuttururduk. Kağıttan şapkaları filan da olurdu.

Şimdi piyasada sadece Barbie yok. Hatta ondan çok daha popüler bebekler var. Bratz ve Winx gibi. Bu ikisinin Barbie’den farkı, meraklısına farklı karakterlerde bebeklere sahip olma imkanı tanıması. Barbie tek bir bebekti, Bratz ve Winx’in ise birkaç farklı bebeği var. Hepsi çok havalı görünen kızlar bunlar. Bazılarının kostümlerini anlı şanlı modacılar tasarlıyor. Onlara sahip olacak çocuklardan ise ilk önce sadakat bekliyorlar. Nasıl mı?

Winx bebeklerini ele alalım. Bunlar aslında birer peri olan beş kızdan oluşuyor. Bloom, Stella, Flora, Musa ve Techna. Hepsi farklı karaterlere sahip. Biri çok duygusalken, diğeri yaratıcı mizaca sahip. Biri müzik dinlemekten hoşlanıyor, bir diğeri ise teknolojik cihazlarla ilgilenmekten. Çocuklar kendilerine en yakın bulduğu veya olmak istediği bir karakteri seçiyor ve onu satın alıyor. Bir kez Stella olan, hep Stella olarak kalıyor. ‘Güya onun dinlediği’ müziği dinliyor, onun giyim tarzını benimsiyor.

Bu konuda en son haber Universal Music’ten geldi. Sıkı durun; Bratz kızları ile Barbie birer albüm çıkarıyor!

Bir yanda koyu makyajlı, dar deri pantolonlu, asi ve kendine güvenli Roxxi, Yasmin, Sahsa, Jade ve Cloe’den oluşan Bratz, diğer yanda 1959’dan beri zarafeti ve güzelliği simgeleyen Barbie. Bugün bile en klasik anlamıyla güzel, bakımlı, zarif ve şık giyinen kızlara (biraz da aptal olduğunu ima etmek için) ‘Barbie gibi’ demiyor muyuz?

Bu iki marka da Fashion Dolls (Moda Bebekleri) kategorisinde yer alıyor. Bratz’ın 2001’de sahneye çıkmasıyla ikisinin arasında gün geçtikçe kızışan bir rekabet başladı. Farklı tarzlarda bebekleri, giyim eşyaları, aksesuvarları, videoları ve oyun setleri var. Şimdiyse nur topu gibi müzik albümleri...

Bratz, müzik dünyasında kendine asi duruşuna yakışacak bir yol çizmiş. Beş kız bir araya gelip rock grubu kurmuşlar. Universal Music’ten DMC etiketiyle çıkan albümün adı Rock Angelz. Ellerinde elektro-gitarları bile var. Albümle eş zamanlı olarak video oyunu, tam sürüm animasyon filmi ve So Good uyarlama single çalışması da piyasaya çıkıyor.

Barbie, imajından beklendiği üzere kendine pop müzik dalında bir kariyer planlamış. Mattel’in Barbie için hazırladığı son DVD ve Benetton’la ortak hazırladığı giyim koleksiyonuna ek olarak piyasaya çıkan Barbie Summer Hits albümü de Universal Music’ten DMC etiketiyle çıktı. İçinde Britney Spears, Black Eyed Peas, Avril Lavigne, Ashlee Simpson, Christina Milian, Kylie Minogue, Christina Aguilera, Linsay Lohan, Sophie Ellis Bextor, Misteeq, Ashanti gibi isimlerin şarkıları var.

Ben izninizle beynime kan gitsin diye temiz hava almak üzere huzurlarınızdan ayrılıyorum.
X