« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Braga dersi

50 milyon Euro’luk takımla UEFA’da finale çıkarak her şeyin para olmadığını gösterdiler.

Ozan ERMİŞ
SON GÜNCELLEME

Portekiz takımının kadrosunda 5 milyon Euro’dan daha pahalı futbolcu yok.

Avrupa Ligi’nin kadro değeri açısından 33. sıradaki ekibi finalist. 131 milyon Euro’luk F.Bahçe, 112 milyon Euro’luk Beşiktaş, 100 milyon Euro’luk G.Saray çeyrek finali göremedi.

FUTBOL dünyası Braga mucizesini konuşuyor. Önceki akşam oynanan maçta Benfica’yı 1-0 yenen mütevazı Portekiz temsilcisi, Avrupa Ligi’nde finale yükselerek Porto’nun rakibi oldu. Kırmızı beyazlılar bu tarihi başarıya sadece 50.4 milyon Euro değer biçilen kadrolarıyla ulaştı.
Liverpool’la başladı
Hem de nerede?.. 366 milyon Euro’luk Manchester City, 248 milyon Euro’luk Juventus ve 240 milyon Euro’luk Liverpool gibi devlerin olduğu yerde. Üstelik de kendilerinin 5 katı değerindeki Liverpool’u da eleyerek.
Bizimkiler havlu attı
Kadro değeri ile finaline yükseldiği UEFA Avrupa Ligi’ndeki takımlar arasında 33. sırada yer alan Braga, önemli bir dersi de bizim büyüklere verdi. Sezona Şampiyonlar Ligi ön elemelerinden başlayıp, tıpkı Braga gibi Avrupa Ligi’nde devam eden, ancak ilk turda elenen F.Bahçe’nin kadrosu 131.1 milyon Euro, bu kupada  2. tura kadar gidebilen Beşiktaş’ın 112.6 milyon Euro, Karpaty gibi isimsiz bir takım karşısında grupları göremeden havlu atan G.Saray’ınki ise tam 100.4 milyon Euro değerinde. Futbolda başarıya giden yolun paradan geçmediğini bir kez daha ispatlayan Braga’nın iki basit sırrı var: Genç, başarıya aç, iyi bir teknik direktör ve kusursuz bir takım oyunu.
En pahalısı Linz
Braga tarihinin en pahalı transferi, 2007-08 sezonunda Boavista’dan 2 milyon Euro’ya aldığı Roland Linz. Şu anda 5 milyon Euro ile en çok değer biçilen oyuncuları olan Hugo Viana’yı ise geçen sezon Valencia’dan 300 bin Euro’ya aldılar. Sezon başında kalecileri Eduardo’yu 4.5 milyon Euro’ya Genoa’ya sattılar ve bu parayla takımı kurdular.

Braga’nın elediği takımlar ve değerleri

Celtic 51.9 milyon Euro
Sevilla 156.6 milyon Euro
Liverpool 240.2 milyon Euro
D.Kiev  99.2 milyon Euro
Benfica  139.3 milyon Euro

Türk takımlarının kadro değerleri

F.Bahçe 131.1 milyon Euro
Beşiktaş 112.6 milyon Euro
G.Saray 100.4 milyon Euro
Trabzon 77.9 milyon Euro
Bursa 63.6 milyon Euro

6 golle finale geldiler

BRAGA’nın en önemli sırrı, başarılı takım savunması. Portekiz temsilcisi, bu sezon Avrupa Ligi’nde 8 maçta 6 gol atıp, 4 gol yedi. Liverpool gibi bir takımdan ise 180 dakika boyunca hiç gol yemedi (1-0, 0-0). Braga’nın savunma oyuncularından Paulao’nun adı Beşiktaş için geçiyor.

Biri 42 diğeri ise sadece 34 yaşında

TÜRKİYE’de Aykut Kocaman ve Tayfur Havutçu gibi genç teknik adamlar tartışıladursun, bu sezon UEFA Avrupa Ligi finaline çok genç iki teknik direktör çıktı. Bir mucizeyi gerçekleştiren Braga’nın teknik patronu Domingos Paciencia 42, Porto’nun “yeni Mourinho” diye adlandırılan hocası Andre Villas Boas ise sadece 34 yaşında. Bu nedenle 18 Mayıs’taki finalde yaş ortalamaları yalnızca 38 olan iki teknik direktörün mücadelesini izleyeceğiz. Porto’yu Portekiz Ligi’nde şampiyon yapıp Avrupa Ligi’nde finale çıkaran Boas, hayatı boyunca profesyonel futbol da oynamamış.


Bunları da Beğenebilirsiniz