Gündem Haberleri

  BP'nin, Rusya hayalleri tehlikeye girebilir

  Financial Times
  28.01.2011 - 11:20 | Son Güncelleme:

  İngiliz petrol devi BP’nin, Rus Rosneft ile olan ittifakı, İngiliz şirketindeki milyarder hisse sahiplerinin diğer Rus şirketleri adına Londra Yüksek Mahkemesi’ne başvurmasıyla tehlikeye girdi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                   

   

  Alfa-Access-Renova (AAR) şirketi tarafından temsil edilen hisse sahipleri, Çarşamba günü BP-Rosneft işbirliğinin durdurulması amacıyla yaptıkları başvuruda, söz konusu ittifakın BP ile yaptıkları hisse sahipliği anlaşmasını, TNK-BP şirketi üzerinden ihlal ettiğini öne sürdü.

   

  Yapılan anlaşmaya göre, TNK-BP hisse sahiplerinin işlerini yürütmekteki “öncelikli araç” olmalı ve şirket yönetim kurulu TNK-BP için serbestlik beyan etmedikçe, BP Rusya’daki tüm doğalgaz ve petrol işlemlerini bu şirket aracılığıyla yürütmek zorunda.

   

  Ayrıca, tüm hisse sahipleri Rusya’da bir üçüncü partiyle materyal pazarlıklarına başlamadan önce TNK-BP bakanına danışmak zorunda.

   

  Hisse sahiplerinin yaptığı itirazda, BP’nin yapılan anlaşmanın çerçevesine sadık kalınmadığı ve sürekli talep edilmesine rağmen Rosneft ile yapılan ittifakın içeriğinin belirtilmediği ifade edildi.

   

  BP’nin, Rosneft ile yaptığı anlaşmanın ortaya çıkmasından bu yana geçen son iki haftada, şirketinhisseleri yüzde 2’den fazla değer kaybetti. BP, hisse sahipleriyle yapılan anlaşmanın ihlal edilmediğini ve AAR’nin işlemler hakkında tamamen bilgilendirildiğini belirtti.

   

  BP’nin yıllık küresel üretiminin yaklaşık yüzde 25’ine sahip olan TNK-BP, AAR şirketiyle neredeyse üç yıl önce tekrar yasal uzlaşmazlığa neden olmuştu.

   

  Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda elde edilen bilgilere göre, BP ile Rosneft arasında yapılacak 16 milyar dolarlık takas anlaşmasında, Rosneft, BP’nin yüzde 5 hissesine sahip olacak. İki şirket aynı zamanda Rusya’nın buzullarında petrol ve doğalgaz araması yapacak.  

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı Financial Times’ta “BP faces legal challenge to Russian deal” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı