BP sahasını kapattı petrol 77 doları aştı

Hürriyet Haber
08 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 08 Ağustos 2006 - 00:41

Petrol fiyatları, BP’nin ABD ham petrolünün yüzde 8’ini pompalayan Alaska eyaletindeki en büyük petrol sahasını kapatacağını açıklaması ve dünya petrolünün yaklaşık üçte birini karşılayan Ortadoğu’daki gerginlik nedeniyle varil başına 77 doların üstüne çıktı.

Petrol devi Britisp Petrolium (BP), boru hatlarında meydana gelen korozyon nedeniyle kapattığı ABD’deki en büyük petrol üretim tesisinin ne zamana kadar kapalı kalacağının belli olmadığını açıkladı.

GÜNLÜK 400 BİN VARİL

BP’nin üst düzey yöneticisi Tom Williams, günde 400 bin varille ABD üretiminin yüzde 8’in karşılayan Alaska’nın Prudhoe Koyu’ndaki tesisin, tekrar ne zaman açılacağını söyleyemeyeceğini belirtti. Uzmanlar, üretimde günlük 400 bin varillik bir kaybın petrol fiyatlarının varili 77 dolar seviyesine çıkmasının temel nedeni olduğunu, bunun yanı sıra Orta Doğu’daki istikrarsızlıkların da fiyatlardaki tırmanışta etkili olduğunu belirtiyorlar.

78 DOLAR SINIRINDA:

Bugüne kadar en yüksek varil başına 78.28 doları gören Brent petrolü dün yüzde 2 artarak varil başına 77.73 dolara kadar çıkarken, akşam saatlerinde biraz geriledi ve varil başına 77.59 dolardan işlem gördü. ABD ham petrolü ise 1.82 dolar artarak varil başına 76.58 dolara kadar çıktı. ABD ham petrolü Lübnan ve İsrail arasındaki başlayan gerginlik üzerine temmuz ayının ortasında en yüksek seviyesi olan varil başına 78.40 dolara ulaşmıştı. Bu arada Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, kapatılan ABD’deki en büyük petrol üretim tesisinin açığını kapatabilecek durumda olduklarını bildirdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı