« Hürriyet.com.tr

Bozyazı’da dalış macerası

Mersin’in Bozyazı ilçesi antik kalıntıları, bozulmamış kıyıları, Akdeniz foklarına evsahipliği yapan temiz sularıyla dikkat çekiyor.

Tahsin CEYLAN
X

Denizin ruhuna uzanan bir yolculuk yapmak için Mersin’in Bozyazı ilçesindeyiz. Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan kardeşi II. Bayezid’la taht kavgasına tutuşunca yenilerek Bozyazı’ya kaçıyor. Burada Kızıl Liman adı verilen noktadan Rodos Şövalyeleri tarafından alınarak Rodos’a kaçırılıyor. İlk dalış noktamız burası. Bize İstanbul’dan 20 kişilik Diving Team ekibi de eşlik ediyor.

Bozyazı’da dalış macerası

Bozyazı’da dalış macerası

Bozyazı’da dalış macerası

Kızıl Liman’da duvar boyu ilerlemelerimizde mağaralar ve içlerinde Kızıldeniz göçmeni asker balıklarıyla “pempheris” türü üçgen balıklarına rastlıyoruz. Akdeniz’de nesli tehlike altında olan bir orfoz yavrusunu görmek tüm ekibi heyecanlandırıyor. Sığlık alanlarda rastladığımız ve tehlike altındaki bir tür olan posidonia oceanica yani deniz çayırları henüz umutlarımızın bitmediğinin önemli bir kanıtı. Akdeniz’in en önemli bitkisel canlı topluluklarını oluşturan deniz çayırları bölgenin oksijen kaynağı.

Bozyazı’da dalış macerası

Gerek çevre kirliliğinin gerekse yanlış kıyı yapılandırmasının kurbanı olan deniz çayırları hızla azalıyor. Ayrıca çevresindeki deniz canlılarına korunma ve beslenme olanağı sağladığından diğer türlerin de azalmasına neden oluyor. Kızıldeniz göçmeni balon balıkları da sıkça rastladığımız türler arasında önemli bir popülasyon oluşturmuşlar.

Bozyazı’da dalış macerası

Bozyazı’da dalış macerası

Dünyadaki en önemli organizma nedir? Bu soruya pek çoğunuz insan diyecektir. Ancak hayatta kalabilmemizin ilk şartı soluduğumuz havadaki oksijendir. Atmosferdeki oksijenin yüzde 70’i okyanus ve denizlerdeki tek hücreli “fitoplankton” dediğimiz bitkilerden sağlanmaktadır. Besin zincirinin ilk halkası olmasının yanı sıra soluduğumuz oksijeni sağlayan “fitoplankton” grupları dünyanın en önemli organizmalarıdır.

BATIK UÇAĞIN FOTOĞRAFINI ÇEKTİK

Bozyazı’da dalış macerası
Dornier tipi uçak batığı

Trol Batığı ikinci dalış noktamız. Toslak koyu açıklarında yer alan batık üst 20 ve dip 30 metre derinlikte. Etrafımızı bir anda sarıkuyruk (Seriola dumerili) balıkları sarıyor. İkinci günümüzde Mamure Kalesi açıklarında 2013 yılında batırılan ve adeta deniz çayırları üzerinde asılı kalan THK’nın Dornier tipi uçağına dalıyoruz. 18 metrede bulunan uçak fotoğraf çekmek isteyenler için iyi bir alternatif. Devamında ise Anemurium antik kentini ziyarete gidiyor, serbest dalış yapıyoruz. Bozyazı kıyıları Akdeniz fokları tarafından sıkça kullanılan birçok mağaraya sahip. Yıllar önce yaralı bulunan ve tedavisi tamamlanan iki yavru foku SAD Akdeniz Foku Araştırma Grubu olarak burada doğaya bırakmıştık.

Bozyazı’da dalış macerası

MUZ LİFİNDEN HEDİYELİK EŞYA

Bozyazı’da yaşayan Hafize Coşkun yıllar önce muz gövdesini taşlara vurarak liflere ayırdı. Daha sonra lifleri kurutarak eğirdi ve kilim, heybe gibi eşyalar dokudu. Bu gelenek kaymakamlığın desteği ile projeye dönüştü. İlçede verilen eğitimler sonucu 135 kadın muz lifinden hediyelik eşya üretiyor.

Bozyazı’da dalış macerası
Yaralı Akdeniz fokları tedavilerinin ardından denize bırakıldı.

Nasıl gidilir?
Bozyazı Antalya Gazi Paşa Havalimanı’na 1.5 saat, Adana Havalimanı’na ise 3.5 saat mesafede.

Bozyazı’da dalış macerası

Nasıl dalınır?
Bölgedeki tek dalış okulu: Akdeniz Sualtı ve Doğa Sporları Merkezi. (www.akdenizscuba.com) Genel koordinatör Nesrin B. Şanal. (Tel: 0 533 616 58 14 - 0 533 717 63 36) (nesrinsanal@gmail.com)

Bozyazı’da dalış macerası

Bozyazı’da dalış macerası

Nerede kalınır?

Anemurion Otel. (İnfo@anemuriyonhotel.com), Grand Kaan Otel (hrandkaanbozyazı@hotmail.com), Bozyazı Ögretmenevi (bozyazıogretmenevi@gmail.com)

Kaynak: Tahsin CEYLAN

GezginGezgin
Cennetten düşen bir damla: Ohrid
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa'nın en ucuz tatil yerleri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En çok gidilmek istenen ülke belli oldu!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hasankeyf'te 11 bin 500 yıllık yerleşim yeri bulundu
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sosyal medyada en popüler 7 yurt dışı tatil noktası
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tepeden bakıldığında plaj gibi görünen havuz