BİLECİK HABERLERİ

Bozüyük’ün Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 93. Yıl Dönümü

IHA
04 Eylül 2015 - 14:08Son Güncelleme : 04 Eylül 2015 - 14:09

SELİM YAĞCI

IHA

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bozüyük ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Başkan Yağcı, Bozüyük’ün vatansever halkının düşmana karşı gösterdiği vatan sevgisi ve üstün gayreti ile düşmanın saldırı yollarını iman gücüyle kapatarak, adeta geçilmez bir kale görevi gördüğünü hatırlattı. "Eşsiz güzellikteki vatan topraklarını canları pahasına koruyup emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yakın silah arkadaşları olmak üzere, bu vatana hizmet etmiş saygıdeğer ecdadımızı, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" ifadelerini kullanan Yağcı, mesajına şöyle devam etti:
"Her bir karış toprağı bizler için çok önemli olan yurdumuz, şanlı tarihinde birçok kez düşmanı hezimete ve büyük yenilgilere uğratmıştır. Bu şanlı zaferlerden birinin yaşandığı yerlerden birisi de şüphesiz Bozüyük’tür. Her düşman işgalinden, kurtuluşun önemli olması gibi Bozüyük’ün de düşman saldırılarından muzafferiyetle ayrılması son derece önemlidir. Çünkü Bozüyük’ün düşman işgalinden kurtulması sadece Bozüyük ve bölgesini değil aynı zamanda düşmanın ana yurdun merkezine doğru istilasını da engellemiştir. Nasıl ki Çanakkale, düşmanın İstanbul ve vatanımıza girişine bir set ve engel olmuşsa Bozüyük’ün düşmanı durdurması da düşmanın doğuya doğru ilerleyişini durdurması açısından önemlidir. Öyle ki Bozüyük, 1920 Haziran’ında Kurtuluş Savaşında Batı Cephesinin ilk kuruluş günlerinde bir müddet cephe karargahı olmuş ve halkın gösterdiği vatan sevgisi ve fedakarlıkla 1920 Haziranında başlayan ve Bursa’nın düşmesiyle sonuçlanan ilk düşman taarruzunun Eskişehir’e doğru ilerlemesini durdurmakta ordumuz için bir dayanak olmuştur. Diğer yandan Bozüyük ve çevresinde 1. ve 2. İnönü gibi büyük savaşların ve muzafferiyetlerin de olduğunu hatırlamamız gerekir. Belki de Bozüyük ve yakın bölgenin, kurtuluş mücadelesinde verdiği önem, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 2. İnönü Muharebesi sonucunda belirttiği şu eşsiz ifadeleriyle daha anlaşılır olacaktır. Zira o bu zaferi; "Siz orada yalnız, düşmanı değil, aynı zamanda Türk Milletinin makus talihini de yendiniz" şeklinde belirtmiştir. Üzerinde yaşadığımız toprakların önemini ve gösterilen fedakarlığı, bütün benliğimizle hissettiğimiz bir duygu ve düşünceyle bu aziz vatanı bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yakın silah arkadaşları ve aziz şehitlerimize olan şükran ve minnettarlığımızı tekrarlıyor, onları saygıyla anıyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bilecik haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bilecik ilinden Bozüyük’ün Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 93. Yıl Dönümü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2015 tarihinde saat 14 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bozüyük’ün Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 93. Yıl Dönümü haberi güncellenecektir.

  BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:21
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   17:00
  • Akşam
   19:56
  • Yatsı
   21:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı