BİLECİK HABERLERİ

Bozüyük’te "Güç bilgide, örgütlü tüketicide" toplantısı

AA / Barış Eren
24.01.2015 - 13:42Son Güncelleme : 24.01.2015 - 13:43

YEREL HABERLER BİLECİK

AA / Barış Eren

BİLECİK (AA) - Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, bilinçli tüketicinin, sorgulayan tüketici olduğunu bildirdi.

Çakar, derneğin Bozüyük şubesi tarafından Yeni Mahalle Konağında düzenlenen "Güç bilgide, örgütlü tüketicide" bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin acilen güçlü, bağımsız ve etkin bir tüketici hareketine ihtiyacı olduğunu belirtti.

Tüketici Hakları Derneği olarak üretim ve tüketim politikalarını sorgulamak zorunda olduklarını ifade eden Çakar, şöyle konuştu:

"Türkiye'de binlerce şey üretip tüketiliyor. Ama şunu sorgulamak zorundayız. Piyasada üretilip satılan şeylerin hangileri gerekli, hangileri gereksiz? Bizim sağlımızı tehlikeye atma pahasına o kadar gereksiz şeyler üretiliyor ki. Bu nedenle üretim ve tüketim politikalarını sorgulamak zorundayız. Biz tüketici haklarına uygun bir üretim ve tüketim politikasını oluşturmak istiyoruz. Bakanlıkların, kamu kurumlarının ve belediyelerin tüm görev ve sorumlulukları tüketiciye yöneliktir. Biz Tüketici Hakları Derneği'yiz ama amacımız Türkiye'de güçlü, bağımsız ve etkin bir tüketici hareketi oluşturmaktır. Bu hareketin sonunda da evrensel kabul gören, Türkiye’nin de altına imza attığı "Evrensel tüketici haklarına" uygun üretim ve tüketim politikalarının uygulamaya konmasını istiyoruz. Bu haklara uygun yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Tükettiğimiz malları üreten firmalar, tüketici haklarına, çevreye ve emekçi haklarına uygun üretim yapıp devlete olan sorumluluklarını yerine getiriyorsa buna "Etik üretim" diyoruz. Bunların kaç tanesini sorgulayıp mal alıyoruz? Bunları sorgularsak firma, tüketici haklarına uygun üretim yapar, emekçi haklarını korur, vergisi verir, ülkede katma değer bırakır ve çevreyi kirletmez. Bundan tüm ülke, emekçisiyle ve tüketicisiyle yarar görür. Bilinçli tüketici, sorgulayan tüketicidir."

Program sonunda Tüketici Hakları Derneği Bozüyük Şube Başkanı Hayrettin Sabırlı, Genel Başkan Çakar ve Genel Başkan Yardımcısı Ergun Kılıç'a plaket verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bilecik haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bilecik ilinden Bozüyük’te "Güç bilgide, örgütlü tüketicide" toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ocak 2015 tarihinde saat 13 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bozüyük’te "Güç bilgide, örgütlü tüketicide" toplantısı haberi güncellenecektir.

  BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:02
  • Guneş
   06:42
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:27
  • Akşam
   19:03
  • Yatsı
   20:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı