BİLECİK HABERLERİ

Bozüyük’te Biçerdöver Kontrolleri Başladı

IHA
28.07.2015 - 12:50Son Güncelleme :

BİÇERDÖVER

IHA

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde 2015 yılı hasat döneminin başlamasıyla birlikte dane kaybının önlenmesi amacıyla biçerdöver kontrollerinin yapılmaya başlandığı belirtildi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekipler tarafından kontrollerin aralıksız olarak devam ettiği kaydedildi.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Süleyman Canan, dünyada ve ülkemizde insan beslenmesinde kullanılan en temel gıdanın tahıl ve tahıl ürünleri olduğunu anlattı. Ülkemizde tarım alanlarının büyük bir kısmında tahıl ürünleri yetiştirildiği halde zaman zaman tahıl ithal edildiğini söyleyen Canan, "Ayrıca dünyada da beslenme yetersizliği hatta açlıkla karşı karşıya kalan ülkeler görülmektedir. İlçemizde tahıl yetiştirilen ve biçerdöverle hasat edilen alanlar dikkate alındığında yüzde 1 oranında meydana gelen dane kaybının 250 ton ürün ve maddi karşılığının da 190 bin TL olması, hububat hasadında dane kayıplarının önlenmesi çalışmaların önemini ifade etmek için yeterli olacaktır. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan kontrol ekipleri tarafından 14 Temmuz 2015 tarihinden itibaren biçerdöverle hasatta dane kaybı kontrolleri yapılmaya başlamıştır. İlçemizde biçerdöverlerle hububat hasadında kabul edilir dane kayıp oranı yüzde 1,5’dir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yapılacak biçerdöver kontrollerinde uyulması gereken esasların belirlendiği Valilik Tebliği yayınlanmış ve Müdürlüğümüz tarafından bütün belediyelere ve köy muhtarlıklarına gönderilmiştir. Bu tebliğe göre; Biçerdöver operatör belgesi bulunmayan biçerdöver sürücüsü çalıştıran ve belgesiz biçerdöver kullanan, yüzde 1,5’den fazla dane kaybına sebep olan, hasat olgunluğuna gelmemiş, çiğli ürünleri hasat eden, yatık ürünleri başak kaldırıcısız hasat eden, biçim yaptığı bölgede biçilmemiş tarla bırakarak o bölgeyi terk eden biçerdöver sahipleri ve operatörlerine; yangın söndürücüsü, sap ayırıcı ve başak kaldırıcısı bulunmayan, biçerdöver operatörlerine idari para cezası uygulanacaktır. “Eğitimsiz ve donanımsız biçerdöver hizmetleri verilmesinin önüne geçilerek kamu düzeni ve kamu güveninin korunması” amacıyla 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32 ve 40. maddelerine göre idari para cezası uygulanacaktır" diye belirtti.
TARLANIZIN BAŞINDA BULUNUNUZ
Canan, çiftçilerin biçerdöver hasadında ürün kayıplarını önlemek için tarlalarının başında bulunmaları, dane kaybına neden olan operatörü uyarmaları gerektiğini de anlatarak, "Bu konuda hepimize büyük görevler düşmektedir. Bunun için biçerdöverini iyi ayar ettirmeyen sürücülere itibar etmeyiniz. Dane kaybını tespit ettiğinizde operatörü uyarınız, sonuç alamadığınız takdirde biçerdöver kontrol ekiplerine veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize bildiriniz. Toprağa dökülen her dane önce çiftçimizin sonra milli ekonomimizin kaybıdır. Tüm üreticilerimizin hasat döneminin bol ve bereketli olmasını diliyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bilecik haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bilecik ilinden Bozüyük’te Biçerdöver Kontrolleri Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bozüyük’te Biçerdöver Kontrolleri Başladı haberi güncellenecektir.

  BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:30
  • Guneş
   07:09
  • Öğle
   12:56
  • İkindi
   15:56
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı