ANKARA HABERLERİ

Bozkır yaylaları turist bekliyor

Hüseyin GAZİ KAYKI/AA
22.09.2013 - 01:17Son Güncelleme : 21.09.2013 - 13:11

Çamlıdere sınırlarında bulunan Benli ile Beypazarı’nda yer alan Eğriova yaylaları, şehir hayatından bunalan doğa severleri bekliyor. Yayla turizmine açılması planlanan bölgelerde yürüyüş yapıp, balık tutabilmek mümkün oluyor.

Hüseyin GAZİ KAYKI/AA

Çamlıdere sınırlarındaki Benli ile Beypazarı’nda bulunan Eğriova yaylaları, şehir hayatının yoğunluğundan bunalan doğa severlerin kaçış rotaları arasında yer alıyor. Benli yaylası sakinlerinden İsmail Karalı, bölgedeki 6 köyde toplam 350 hane bulunduğunu belirterek, zaman zaman buraya kalmaya gelenlerle birlikte yaklaşık bin 500 kişinin yayladaki yerleşim birimlerinde ikamet ettiğini söyledi. Her yıl mayıs veya haziran aylarında düzenledikleri şenliklerde, bölge sakinlerinin bir araya geldiğini aktaran Karalı, yayla sakinlerinden bir kısmının orman işlerinden, bir bölümünün ise hayvancılıktan geçimini sağladığını anlattı.

EKONOMİYE KATKI SAĞLIYOR

Ankara Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya ise Çamlıdere Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Benli Şefliği’nin, bölgeden yıllık yaklaşık 10 bin metreküp odun üretimi gerçekleştirdiğini ifade ederek, bunun yanı sıra yayla civarındaki ormanlarda gençleştirme bakımları yaptıklarını, bu sırada elde edilen odunlardan da ülke ekonomisine katkı sağladıklarını belirtti. Orman köylülerine hem ormancılık faaliyetleri kapsamına iş imkanı yarattıklarını hem de birtakım yardımlarda bulunduklarını anlatan Özkaya, Ankara Orman Bölge Müdürlüğü olarak, ağaçlandırma işlerinden 15 milyon lira, üretim işlerinden de 18 milyon lira olmak üzere orman köylülerine yıllık 33 milyon lira gelir sağladıklarını aktardı.

TABİAT CENNETİ EĞRİOVA

Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, Eğriova yaylasının ise Beypazarı ilçesine yaklaşık 50 kilometre mesafede bulunduğunu ve yayla içerisinde yapay bir göletin yer aldığını kaydetti. Yaylaya ulaşım imkanının çok kolay olduğunu vurgulayan Özkaya, “Burası tam bir tabiat cenneti, Ankara’nın güzide doğal harikalarından biri” dedi. Yaylanın, yaklaşık bin 600 metre yükseklikte bulunduğu bilgisini veren Özkaya, bölgeye gelen yolların nisan ve mayıs aylarından aralık ayına kadar açık olduğunu dile getirdi. Bölgedeki yolun büyük bir kısmının asfalt, çok kısa bir bölümünün ise stabilize olduğunu belirten Özkaya, yaylaya araçlarla çok rahat bir şekilde, gerek haftasonu gerek günübirlik gelip gezilebileceğini ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bozkır yaylaları turist bekliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı