Gündem Haberleri

  Bozkır Hahn ile görüştü

  ANKARA
  15.12.2014 - 21:53 | Son Güncelleme:

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komisyonu üyesi Johannes Hahn ile telefonda görüşme yaparak 14 Aralık soruşturması hakkında bilgi verdi.

  AB Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Bozkır, soruşturmayla ilgili yaşanan gelişmeler hakkında Hahn’a kısaca bilgi verdi ve Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamalarda da ifade edilen temel noktaların altını çizdi. Bozkır’ın bu bağlamda Hahn’a “konuya ilişkin yargı sürecinin devam ettiğini, erkler ayrılığı ilkesi temelinde yürütmenin bu sürece müdahil olmadığını, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu, yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığına herkesin saygı göstermesi gerektiğini” aktardığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

  “Bakan Bozkır, gözaltına alınan kişilerin yazdıkları veya ifade ettiklerinden dolayı soruşturma kapsamında olmadıklarını, ayrıca Türkiye’de basın özgürlüğüne halel gelmesinin söz konusu olmadığını ifade etmiştir. Bakan Bozkır, muhatabıyla temas halinde kalmak üzere mutabık kalmıştır.”

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı