Bozer: Rakı haraketlendi, yatırım artıyor, ihracatta aktif olacağız

Hürriyet Haber
23.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tariş-Tat Alkollü İçkiler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Bozer, bu yıl ihracatta da aktif olacaklarını söyledi. Piyasaya sundukları Mercan ve Fasıl marka rakılar için düzenlenen toplantıda konuşan Ömer Bozer, farklı markaların yeni ürünleri piyasaya sunmasıyla birlikte rakı sektörünün hareketlendiğini belirterek, özelleştirmenin ardından piyasada 9 yeni markanın tüketicinin beğenisine sunulduğunu hatırlattı.

RAKI PAZAR KAYBETTİ: Son yıllarda özellikle bira ve şarap karşısında pazar kaybeden rakının bu süreçte /images/100/0x0/55eb2355f018fbb8f8adb2d0özelleştirildiğini, son 7-8 yılda tüketimi 35 milyon litre azalan rakının özelleştirilmesinin yerinde ve zamanında gerçekleştiğine inandığını ifade etti.

YATIRIMA DEVAM: Tariş-Tat ortaklığı sürecinde Manisa Alaşehir’de 18 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirerek 5 milyon litre kapasiteye sahip tesiste üretime başladıklarını kaydeden Bozer, şunları kaydetti: "İstediğimiz anda 10 milyon litre kapasiteye geçebileceğiz. Tariş-Tat olarak, rakı pazarına girmeden önce tüketici beklentilerini ve piyasayı çok iyi analiz ettik. 1,8 milyon YTL kapak yatırımı yapılarak Tariş-Tat için özel olarak kapak ek güvenlik sistemi geliştirildi. Bu yatırımı yaptığımız dönemde yepyeni bir teknolojinin geliştiğini öğrendik ve yeni teknolojiyi kapaklarımıza yansıtmak için 780 bin YTL’lik ek harcama yaptık."

AKTİF OLACAĞIZ: İhracata ilişkin de bilgi veren Bozer, "İhracat, 2006’da aktif olacağımız pazarlardan birisi olacak. 2006, alkollü içecek sektörünün hareketli, Tariş-Tat’ın da aktif olarak rakı pazarında varolacağı bir yıl olacak. Büyük oyuncuların sektöre güven, istikrar ve büyüme getireceğine inanıyorum" diye konuştu.

Çekirdeksiz üzümde dünya lideriyiz

TARİŞ Genel Müdürü Sebahattin Gazanfer de, Türkiye’nin dünyada kuru üzüm üretiminde uzun yıllar ABD’den sonra ikinci sıradayken, 2004-2005 sezonundan beri yıllık 250-300 bin tonluk üretimle birinci sıraya yerleştiğini, çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında da lider konumunu koruduğunu vurguladı. Gazanfer, "Gıdada ilk büyük ortaklığımızı Tat ile birlikte oluşturduk. Artık üzümlerimizin bir kısmını rakıya dönüştürüp, tüketicilerimizin beğenisine sunup onların takdirlerine mazhar olmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı