Gündem Haberleri

  Bozdağ: "Romanlar vali kadar eşit vatandaştır"

  ANKARA
  25.09.2013 - 19:26 | Son Güncelleme:

  Bursa'da Roman vatandaşları yankesici ve uyuşturucu kaçakçısı olarak gösteren Valilik raporuna hükümetten sert tepki. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Romanlar vali kadar eşit vatandaştır"dedi.

  Bozdağ katıldığı bir tv programında Bursa'daki valilik raporunun hatırlatılması üzerine, yazının Bursa Valisi değil, Vali Yardımcısının imzasıyla hazırlandığını vurgulayarak, "İster Vali Yardımcısının imzasıyla gitsin, ister Vali’nin imzasıyla gitsin fevkalade yanlış bir yazıdır böyle bir yazı olmaz. bu bizim devletimizin, Hükümetimizin bakışını asla yansıtmaz. Çünkü Romanlar bizim kardeşimiz bu ülkenin Vali kadar eşit vatandaşıdır. O yazının altında imzası olan kadar, bu ülkenin eşit vatandaşıdır" dedi.

  genelleme yapmanın yanlışlığına değinen Bozdağ, şöyle konuştu; "Türkiye’de farklı olan pek çok insan grubu var. İnanç bakımından, etnik bakımdan her grubun içinde yanlış yapan insanlar olabilir. Yani diyelim bir Türk hırsızlık yaptığı zaman bütün Türkler böyledir. Bir Kürt hırsızlık yaptığında bütün Kürtler böyledir veya bir başka gruptan biri bir şey yaptığında böyledir diye bir genelleme yapmaya kimsenin hakkı olmaz olamazda, bu doğru bir şey değil. Hükümetimizin politikalarıyla da uygun değil, devletimizin kabulleri, anlayışıyla da uygun değil."

  Hükümetin Romanlar konusunda da bir açılım yaptığını söyleyen Bozdağ, "hukukumuzda olan Roman vatandaşlarımızı inciten bütün ifade, ibare ve kanuni değişiklikleri biz yaptık, valilerle toplantı yaptık, müsteşarlarla toplantı yaptık, Roman kardeşlerimizle bir araya geldik bu konuda bir anlayış devrimini beraber yapalım diye ama belli ki ileri manada zihniyet değişikliğini hala başaramamışız zamana ihtiyacımız var onu da aşacağız ama, bu çirkin bir yazı tasvip etmemiz mümkün değil" dedi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı