Ege Haberleri

EGE

  Bozdağ bezdirdi

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 20.12.2000 - 00:01

  İzmir Özel İdare'den sonra işletmeci İbrahim Çiftçi de kayak tesislerinden vazgeçti. Çiftçi, ‘‘Bundan sonra yatırım yok, ceketimi alır giderim’’ dedi.

  İL Genel Meclisi, 1997'den bu yana Özel İdare'nin 5 milyon, işletmeci firmanın bir milyon dolardan fazla yatırım yaptığı Ege'nin tek kayak merkezi Bozdağ'a, Orman Bakanlığı'ndan tahsis yapılana kadar yatırım yapmama kararı aldı,

  Kuruş yatırım yok

  MECLİS, işletmenin sürmesi için kiracı firmaya trilyonluk çığ önleme tesisi yapma şartı getirince, Bozdağ Kış Sporları Turizm A.Ş'nin bağlı olduğu Çiftçi Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çiftçi ipleri kopardı, , ‘‘Tek kuruş yatırım yok. Ceketimi alır giderim’’ dedi.

  Bekçi yerine konduk

  BÖYLELİKLE kış sezonuna sessiz giren tesislere şimdiye kadar 1.5-2 milyon dolar yatırdıklarını belirten Çiftçi, ‘‘Tesisleri teslim aldığımızda bir çok eksiği vardı, bildirdik ilgilenilmedi. 3 yıldır bekçi muamelesi yaptılar. Bıktık artık, yatırdığım parayı ödesinler’’ diye konuştu.

  Ortaklığa da varız

  KAYAK tesislerinin çığ tehdidi altında olduğunu belirten Çiftçi, ‘‘Her kafadan ses çıkıyor. Madem bu kadar biliyorlar, akıl vereceklerine oturup başına yapsınlar. Uzaktan ahkam kesmeyi herkes bilir. Ortaklığı da kabul ederiz. Aksi halde yatırım yapacak değiliz’’ diye konuştu.

  Bizi aldattılar

  ÇİFTÇİ, sözleşmede mülkiyet ve kullanım hakkının Özel İdare'ye ait olduğuna dair madde bulunduğunu, imzada ise bakanlıktan tahsisin gündeme geldiğini söyledi, şöyle dedi: ‘‘Teşvikten yararlanmaya kalkıştık, mülkiyetin Orman Bakanlığı, Bozdağ Belediyesi ve özel şahsa ait olduğunu gördük. Aldatıldık.’’

  NELER OLDU

  BOZDAĞ Kayak Tesisleri için Vali Kutlu Aktaş döneminde Orman Bakanlığı'ndan geçici tahsis yapıldı. Erol Çakır döneminde yıllık 101 bin 500 dolara Çiftçi Şirketler Grubu'na kiralandı.

  BU sürede Özel İdare Müdürlüğü kesin tahsis için gereken belgeleri Orman Bakanlığı'na zamanında göndermediği için geçici tahsis iptal edildi.

  1999'da arda arda inen 4 çığ üzerine tesis bir sezon kapalı kaldı. Geçen sezonu renkli geçiren Bozdağ, bu yıl da Özel İdare ve kiracı arasındaki anlaşmazlığın faturasını ağır ödedi.

  PARAMI VERSİNLER

  ÇİFTÇİ, sözleşme şartı olarak yapılan yatırımın kiradan düşülmesi gerektiğini belirterek, ‘‘Kirayı ödemediğimiz söyleniyor. Önce yaptığımız yatırım hesaplansın. Biz 2 milyon dolara yakın yatırım yaptık. Geçen yol Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü 750 bin dolarlık tespit yaptı, daha sonra bu tespit birden 150 bin dolara indi. Kişisel çıkarlar uğruna biz mağdur ediliyoruz’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı