"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Bozcaada’nın yenileri ve adaya bir aşk mektubu

BOZCAADA’nın varlığını bir arkadaşımdan öğrendim yılar önce. O kadar tutkuyla bağlıydı ki, bu üzüm kokan adaya, beni de peşinden sürükledi bir gün. Bir bahar günü adaya aşık oldum, döndüm. Zaman geçti Hürriyet Ailesi’ne katıldım.
Ve Bozcaada’yı yazacağım gün, beni ada ile tanıştıran arkadaşımdan bir mektup yazmasını istedim...
Aşağıda Sa’ada Delen’in Ada mektubunu okuyacaksınız. Hemen devamında da Ada’nın yenileri var. Bir an önce gidin. Ya da kalabalık derseniz eylülü bekleyin. Ama bizden selam söyleyin. Bahar da Sa’ada da bir gün yine dönecek deyin.

Bozcaada’nın yenileri ve adaya bir aşk mektubu

Sa’ada Delen:
Son 11 yıldır tatillerimi Bozcaada’da geçiriyorum. Zaman geçtikçe ada doldu, zamanla zamlandı, ama enerjisi hiç değişmedi. Denizinin soğukluğu, koylarının bakirliği, rüzgârı, bağı, dillere destan gün batımı, mezeleri, hesap istediğinde ‘tamam annecim’ diyen Koreli Kurtuluş Abi’nin eşi Birgül abanın herkesi sahiplenişi benim hep vazgeçilmezlerim oldu. Feribota yetişir miyiz heyecanıyla başlayan, “şu feribot kalkmasa da bir gün daha kalsak” hayıflanmalarıyla biten seyahatlerim; şehrin, trafiğin, belki de ruh halimin hep ilacı oldu. Belki de bu yüzden Bozcaada seyahatlerime Sezen Aksu’dan “bağında bahçende içimi yıkamaya geliyorum” diye mırıldanarak çıkışım. Kendimi ne kadar adalı sanırsam sanayım o kadar adalı değilim. ‘Saat kaç’ diye sorabilirim hala. Oysa gerçek adalı ihtiyaç duyarsa güneşe, gökyüzüne bakar ve bilir. Belki de budur beni adaya aşık eden... Ansızın, zamansız ve telaşsız olması. Kim bilir belki bir gün adada yerleşik hayata geçerim ya da belki de hayat beni başka keşiflere, başka yollara  çıkartır... Yine de iyi bildiğim bir şey var o da uzağında olduğumda hep özlediğim bir Ada’m olacağıdır!

Zeytinyağı da yemekleri de muhteşem
Hasan Tefik Lokantası

Kuşaktan kuşağa geçmiş bazı lezzetler vardır. Uzun, güzel sofralar kurulur, mezeler, yemekler birer birer masaya gelir... Aile sofrasının lezzeti hiç bir şeye değişilmez... İşte bu sene Ada’da açılan Hasan Tefik Lokantası, beni adadan alıp o sofralara götürdü. Mekânı işleten Adalı Elbir Ailesi, babaları Hasan Tefik’ten onlara kalan zeytinlerden ürettikleri zeytinyağını Ada’nın sakin ve güzel sokaklarından birinde lezzete dönüştürüyor. Ada’nın taze balıklarının ve et çeşitlerinin bulunduğu mönüden asma yaprağında sardalye, ada sarması, balık çorbası, kabak çiçeği dolması, ev yapımı tatlıları muhakkak denemeli. Sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar açık. Gün kahvaltı ile başlıyor.
www.hasantefik.com

En iyi günbatımı için
Fuska

Gün batımında, Kale’yi seyreden, denize nazır Fuska Bar’da olmak bu yaz Ada’nın yeni alışkanlığı. Dolunayın ve mavi halı gibi ayaklarınızın altına serilen denizin keyfini minderlerine uzanarak müzik eşliğinde çıkarabileceğiniz bir mekan. Ada’nın olmazsa olmazlarından. Gecenizi sonlandırabileceğiniz mutlulukla yıldızları seyredebileceğiniz, kendinizi müziğin ritmine bırakarak sakinleşebileceğiniz bir yer Fuska. Bu muhteşem manzaralı mekanda soğuk bir şeyler içip sohbet etmek, iyot kokusunu tüm hücrelerinize çekmek için koşa koşa gidilir.
Kazanlar Sokak, Kale Arkası, No: 20, Tel: (0286) 697 04 29

Hediyelik seramikler için
Sinem ve Tonguç Kayacık Standı

Bozcaada’da iyi şeyler yapan bir çift daha... Hem Bozcaada hem de seramik aşığı bu çift ile tanışmadan dönmeyin derim. Seramikten hediyelikler yapan çift aynı zamanda bu sanatın eğitimine de gönül vermişler. Kullandıkları atölyede ve halk eğitimde meraklarına seramik eğitimi veriyorlar. Sinem Kayacık, Bozcaada’nın üzümünden, şarabından, fenerinden sonra Ada’ya yepyeni bir sembol kattı. İsmi; “Bozca Hanım.” Bu seramikten hanımefendinin ünü gitgide tüm Türkiye’de hatta yurt dışında yayılıyor. Sinem ve Tonguç’a uğrarsanız harika bir sohbetin yanı sıra; Bozca Hanım’la ve birbirinden güzel hediyelikler ile tanışabilirsiniz. Parkın arkasındaki Cami Meydanı’ndaki stanttalar.

Bozcaada’nın yenileri ve adaya bir aşk mektubu

Masal gibi ev ürünleri
Masal Dükkan

Bozcaada bana hep masal gibi gelmiştir... Rum mahallesinin güzel sokaklarında bu masala yakışan ve beni mest eden bir dükkân ile tanıştım, ‘Masal’. Sahibi ressam Nilgün Hanım ile keyifli bir sohbet ve arkasından muhteşem kumaştan ürünler ve hediyelikler arasında saatlerimi geçirdim. Bana Ada’yı hatırlatacak ama şehirde hep kullanacağım bir sürü masal edindim kendime. Harika bir dükkân. Muhakkak uğrayın.

Bozcaada’nın yenileri ve adaya bir aşk mektubu

 

Bu yaz bağ evinde konaklayın
Irmak Bağ Evi

Ada merkezine bir kilometre yürüyüş mesafesinde 5 odalı bir pansiyon. Ben ev diyorum. Çünkü, aynı ev sıcaklığında. Çeşit çeşit meyve ağacının bulunduğu bahçesinin içine konumlanmış tertemiz, doğayla iç içe ve sakin... Doğanın mis gibi kokusuyla uyumak paha biçilemez... Her sabah sizi güzel reçeller, günlük poğaçalar ve doğanın uyanışı bekliyor olacak. 2 kişilik oda ve kahvaltı 140 TL. – Tuburnu Yolu, Bozcaada – Tel: (0286) 697 83 39

Bozcaada’nın yenileri ve adaya bir aşk mektubu

Rengigül Bağ Evi
Bozcaada’nın klasikleşmiş konaklama adresi Rengigül Konuk Evi ve Pansiyon bu yaz, Amerikan Çeşme mevkiinde Bağ Evi’ni hizmete soktu. Bağların arasındaki ev tam bir meditasyon ve arınma noktası. 30 yılı aşkın süredir Ada’da yaşayan Özcan Hanım’ın misafirperverliği, konuk evi, kahvaltıları dillere destan.
www.rengigul.net

Bozcaada’nın yenileri ve adaya bir aşk mektubu

X