BURSA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Bozbey’den 0.50 emsalli dönüşüme tepki

DHA
11.08.2017 - 14:41Son Güncelleme :
DHA

Enver Fatih TIKIR/BURSA, (DHA)- BURSA Büyükşehir Belediyesi’nin 0.50 emsal artış vererek Nilüfer’de uyguladığı kentsel yenileme çalışmalarına tepki gösteren Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Yasa ve imar kanununun amaçları ile çelişen bu duruma bir çözüm bulunmazsa, bu kapsamdaki kentsel yenileme, ilçemizde geri dönüşü olmayan bir durum ortaya çıkaracaktır” dedi. 

Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Başkan Mustafa Bozbey,  Bursa Büyükşehir Belediyesi, son yıllarda yaptığı uygulamalarla Nilüfer Belediyesi’ni de yok sayarak imar planlarını onayladığını ve onaylamaya devam ettiğini söyledi. 
Nilüfer Belediyesi olarak 2014 yılında aldıkları meclis kararında Batıkent Uygulama İmar Planı’nı düşük yoğunluklu iki katlı konut bölgesi olarak planladıklarını belirten Başkan Bozbey, yükseklik, emsal artış gibi yapılanma koşullarının da planın genel ilkelerini bozucu nitelikte olduğunu belirtti. Özel eğitim tesisi yapılmasının, araç trafiği ve otopark, gürültü gibi sorunları ortaya çıkaracağını aynı meclis kararında belirttiklerini ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, “Aldığımız Meclis kararında, eğitim alanları ile diğer donatı alanlarını belli bölgelerde alt merkez olarak tasarlamıştık. Nilüfer Belediye Meclisi kararına rağmen Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Batıkent Uygulama İmar Planı’nda bir çok parsel, düşük yoğunluklu konut alanından, özel eğitim alanına alındı. Bunun sonucunda da 19 Mayıs Mahallesi’nde 12 adet özel eğitim alanı, 14 adet anaokulu ve kreş alanı ile 7 adet devlet okulu yapıldı. Bu okullarda yaklaşık 20 bin öğrenci, her gün yaklaşık 500 servis aracıyla taşınarak eğitim alıyor. Bu da, bölgede yoğunluğu artırarak trafik, otopark ve gürültü gibi sorunları ortaya çıkardı. Konut alanları ticarete çevrilerek, bölgede okul yapılmasının önü gizlice açılmış oldu. Mahalle halkı isyanda” şeklinde konuştu.

“NİLÜFER ŞANTİYEYE DÖNDÜ”

Nilüfer’in, Bursa’daki diğer ilçelere göre daha genç, planlı ve nitelikli yapı stoğu bulunan bir ilçe olduğunun altını çizen Başkan Mustafa Bozbey, “Bursa, kimliğini ve ruhunu kaybetmiş durumda. Tarihi çok eskilere dayanan Bursa’da, Osmangazi, Yıldırım gibi köklü merkez ilçelerde bu durum yaşanmazken, Nilüfer’de emsal artışıyla ivmelenen bir kentsel yenileme modeli söz konusudur. Kente kimliği, ruhu bu bölgelerde yapacağımız uygulamalarla vermek zorundayız. Daha önce çöküntü olan kirlenmiş alanları iyileştirerek, onları revize ederek, o alanları yaşanabilir kılarak kente imza koyulur. Nilüfer, şuan halihazırda bir şantiyeye dönmüş durumda. Nilüfer’in kırsal mahalleleri dahil olmak üzere tüm bölgelerinde emsal artışlar söz konusu” ifadelerini kullandı.

Nilüfer’de tespit edilen riskli yapı sayısının 54 olmasına rağmen, 156 adet parselde emsal artış içeren plan değişikliği yapıldığını belirten Başkan Bozbey, bu değişikliklerle birlikte ilçe nüfusunun 10 bin 550 kişi artacağını belirtti. Uygulamanın, Nilüfer’de kontrolsüz ve ciddi bir artışa neden olduğunu kaydeden Başkan Bozbey şöyle devam etti: “Mevcutta 444 daire olan bir site, herhangi bir teknik ve sosyal donatı alanı artırılmaksızın yapılan emsal artış sonrasında 925 daire ve 44 iş yerine dönüşüyor. 156 adet parsel, Nilüfer’de yapılan plan değişikliklerinin bir kısmıdır. Bunun dışında bir çok parsel için plan değişikliğinin Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce çok kısa bir süre içinde onaylanarak yürürlüğe gireceği bekleniyor" dedi. 

“ETKİN BİR HUKUK MÜCADELESİ VERECEĞİZ”

Artarak devam edecek bu hukuksuzluğun durdurulması için Nilüfer Belediyesi olarak daha etkin bir hukuksal mücadeleye gireceklerini ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, “Bugün için Nilüfer Belediyesi yok sayılarak Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan ve pazartesi günü askıdan inen 57 adet emsal artış içeren plan değişikliğine dava hazırlıklarımızı tamamladık. Bunların bir kısmına davalar açıldı. Birkaç gün içinde tümü ile ilgili yasal süreç başlatacağız. Yaşanabilir bir Nilüfer için hukuk mücadelesine devam edeceğiz. Nilüfer Belediyesi olarak, ulaşım sistemini çözen, yeşil alan, okul alanı, sağlık alanı ve diğer kamu alanları ile sosyal ve teknik donatı alanlarını artıran, yaşayanların dönüşüm sürecine katıldığı, bölgesel bir planla kentsel dönüşüm modelinin uygulanmasının, kentlerin geleceği açısından uygun olduğunu düşünüyoruz” dedi.
FOTOĞRAFLI 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bozbey’den 0.50 emsalli dönüşüme tepki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:47
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı