BURSA HABERLERİ

Bozbey: “Kentsel Yenileme Nüfus Yoğunluğunu Artırmamalı”

IHA
07.08.2015 - 13:06Son Güncelleme :

NİLÜFER BELEDİYE MECLİSİ, OLAĞANÜSTÜ TOPLANARAK, KENTSEL YENİLEMEYİ GÖRÜŞTÜ.

IHA

Nilüfer Belediye Meclisi, olağanüstü toplanarak, kentsel yenilemeyi görüştü. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kentsel yenileme konusunda karar alırken kriterler olması gerektiğini belirterek, “Yapılacak yenileme nüfus yoğunluğunu artırmamalı” dedi.
Nilüfer Belediye Meclisi Bozbey başkanlığında olağanüstü toplandı. Gündemdeki maddelerin ele alındığı toplantıda Büyükşehir Belediye Meclisi’nden gelen kentsel yenileme maksatlı kat artışını öngören imar planı değişikliği talebi de görüşüldü. Raporun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde değerlendirilmesine oy çokluğu ile karar verildi.
CHP Grup Sözcüsü Turgay Erdem bu konuda çekinceli olduklarını belirterek, “Kentsel Dönüşüm Yasası’nda emsal artışı öngörülmüyor. Dolayısıyla yapılan kanuna aykırı. Biz bunun insani bir durum olduğunu düşündüğümüz için böyle bir karar verdik. Burada vermiş olduğumuz karar meclis kararının usulden bozulmamasını ilişkin karar” dedi.
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de Büyükşehir Belediye Meclisi’nden gelen raporla alakalı aldıkları kararın doğru olduğunu belirterek “Madem topu auta atan biri var o üstlensin. Sonuçlarına da katlansın. Çünkü ‘doğru değil’ diyoruz. Kritersiz hiç bir karar olmaz” dedi.
Bozbey, kentsel yenilemenin parsel bazında yapılmaması gerektiğini savunarak, “Yapılacak kentsel yenileme nüfus yoğunluğunu artırmamalı” ifadelerini kullandı.
Bozbey bu konudaki endişelerini şöyle ifade etti:
“Eğer siz bir bölgede yenilemeyi parsel bazında yaparsanız, zaten bu kentte şu anda ulaşım felç, yarın öbür gün bırakın şehrin içine girmeyi, dışındaki mahallere dahi giremeyiz. Bir bölge planı yapmadan olumlu sonuç almanız mümkün değil. Nüfusu artırmadan bu olmuyor. ‘0,50 emsal artışı verdik, gelin yapın, kurtarın kendinizi’ demek bence topu auta atmaktır, benden günah gitti, ne yaparsanız yapın demektir bence. 20 sene sonra bu şehrin İstanbul’dan daha da berbat duruma olacağının ayak seslerini duymaktayız. Onun için hem Büyükşehir hem de Nilüfer meclisleri bu konuda duyarlı olmalı. Bu şehir yarın hepimizden hesap sorabilir, soracaktır da.”
Kentsel yenilemede, vatandaş, kamu ve yatırımcıdan oluşan sac ayağında herkesin kazanması gerektiğine vurgu yapan Başkan Mustafa Bozbey, bu konuda dikkate alınacak kritirlere de vurgu yaptı. Bozbey, “Siz yolu genişletmeden, oradaki sosyal donatıları artırmadan nüfusu artırdığınızda o şehri yaşanmaz hale sokarsınız. Dünyanın her yerinde böyledir. Bu şehirde dönüşüm sağlanacaksa komple planlama anlayışını değiştirip yeni bir sistem kurmamız gerekiyor” dedi.
Nilüfer Belediyesi’nin Ataevler’de kentsel yenileme ile ilgili uzun süredir çalışma yaptığını hatırlatan Mustafa, bu çalışmanın kamu, vatandaş ve yatırımcı yararının gözetilerek devam ettiğini kaydetti. Bozbey, “Belki vatandaşları ikna etmekte biraz daha fazla emek sarf edeceğiz, ama ikna ettikten sonra onlar da mutlu olacak, herkes mutlu olacaktır. Kentlere nüfus getirdiğiniz taktirde o nüfusu barındıracağınız okulu, kamu alanını, hizmet alanını, spor alanını, yeşil alanların hepsini düşünmek zorundasınız. Nüfus birden bire yarı yarıya artırırsanız o bölgedeki çocuklar okula gitmeyecek mi? Avrupa’da okullar, alışveriş merkezleri insanlara yürüme mesafesinde, araç kullanmalarına gerek kalmıyor ve trafik sorunu olmuyor. Biz ne yapıyoruz; okulları şehrin dışına taşıyoruz. Ulaşımı düşünen bile yok, çok mantıksız işler. Onun için bence tüm bunlar Büyükşehir de dahil olmak üzere 17 ilçenin belediye meclisi üyelerinin sorumluluğu. Biz geleceği oluşturmak zorundayız. Gelecekte insanların mutlu, huzurlu gülümseyebileceği bir ortam sunmak zorundayız. Yarın bunun vebalini kimse veremez. Bu konuda hassas olmak zorundayız.”
(MŞ)
Başkan Bozbey, kentsel yenilemenin önündeki en büyük engelin mülkiyet yasası olduğunu da belirtti ve bu yasa olduğu sürece zorluklar yaşanacağının altını çizdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Bozbey: “Kentsel Yenileme Nüfus Yoğunluğunu Artırmamalı” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ağustos 2015 tarihinde saat 13 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bozbey: “Kentsel Yenileme Nüfus Yoğunluğunu Artırmamalı” haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Haziran 2018, Cumartesi
 • İmsak
  03:37
 • Guneş
  05:29
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  17:04
 • Akşam
  20:34
 • Yatsı
  22:19
Sayfa Başı