BURSA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Bozbey: Bedava kömür dağıtımı durdurulsun

DHA
07.03.2018 - 15:06Son Güncelleme :
DHA

Halil ÖZÇOBAN/BURSA, (DHA) BURSA Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa’da hava kirliğinin vatandaşa bedava dağıtılan kömürlerden kaynaklandığını söyledi. Bozbey, “Bedava kömür dağıtımı durdurulsun, onun yerine vatandaşa doğalgaz kullanmaları için destek verelim” dedi.

Merkez Nilüfer İlçe Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, '2017 yılı Hava Kalitesi İzleme İstasyonu Ölçüm Sonuçlarını Değerlendirme' toplantısında ölçümlerden elde edilen verileri açıkladı. Nilüfer Belediye binasının 'Halk Evi'nin terasına kurulan 'Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu'nda alınan haftalık ölçüm verilerinin Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Yücel Taşdemir tarafından değerlendirildiğini belirten Bozbey, Nilüfer'de havanın temiz olduğunu belirtirken Bursa geneli için de uyarıda bulanarak, “Yeniden yeşil Bursa için, halkımızın sağlığı için kömür dağıtımı yasaklansın” dedi.

Başkan Mustafa Bozbey, hiçbir sorumlulukları olmadığı halde Nilüferlilerin sağlıklı yaşamaları için hava kirliliği ve elektromanyetik alan kirliliği gibi ölçümleri yıllardır gerçekleştirdiklerini belirtti. Bozbey, “2014 yılından bu yana da BEBKA’dan Mali Destek Programları kapsamında hava kalitesi ölçüm cihazları temin ettik. Bu ölçüm cihazları ile temel hava kirleticilerinin sürekli ölçümlerini yapıyoruz. Bu temel hava kirleticiler; toz, kükürtdioksit, azot oksitler, karbonmonoksit, ozon ve hidrokarbonlardır. Ölçüm noktasında meteorolojik veriler de yine anlık olarak temin edilmektedir. Hava Kalitesi İzleme İstasyonu Halk Evi’nin üzerinde bulunuyor. Bu nokta seçilirken tüm Nilüfer’i büyük oranda temsil etsin diye düşündük. Bu kapsamda hassas gruplar, nüfus, trafik, sanayi gibi çeşitli faktörler düşünülmüş ve akademik destek alınmıştır. Ölçüm cihazlarının periyodik bakımları ve kalibrasyonları yetkili firma tarafından düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sayede rapor edilen veriler güvenilirdir” dedi. Bozbey, ölçümlerde elde edilen verilerin ilçenin havasının temiz olduğunuu gösterdiğini belirtti.

“KÖMÜR DAĞITIMI YASAKLANSIN”

Hava kirliliğinin en büyük etkenlerinden birinin kömür kullanımı olduğuna dikkat çeken Başkan Bozbey,  tüm kurum ve kuruluşların yöneticilerinden kömür dağıtılmasının yasaklanmasını istedi. Bozbey, “Yakılan kömürle havamız kirleniyor. Özellikle partikül maddeler konusunda inanılmaz artışların olduğunu gözlemliyoruz. Bunun da sebebinin kömür olduğu aşikardır. Temiz bir hava solumak istiyorsak, ihtiyaç sahiplerine kömür değil, doğalgazlarına katkı sağlamalıyız. Bunu Bursa’da yaşayanların sağlığı adına yapmalıyız. Aksi takdirde özellikle hava kirliliğinden kaynaklı çeşitli hastalıkların önüne geçemeyiz. Bursa maalesef bu konuda sınıfta kalmıştır. Bütün sokaklarından doğalgaz geçmesine rağmen, kömür yakılması sonucunda havamız kirlidir ve bunun sorumlusu da yöneticilerdir. Yeniden yeşil Bursa için, halkımızın sağlığı için bu konunun faaliyete geçilmesini arzu ediyorum. Kömür dağıtılmasının yasaklanmasını ve ortadan kaldırılmasını talep ediyorum. Bursa’da yaşayan 2 milyona yakın insan için istiyorum. Herkesin temiz havayı soluma hakkı vardır. Bu hakkı hiç kimse engellememelidir” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bozbey: Bedava kömür dağıtımı durdurulsun haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı