« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Boz ayı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Metin SERTOĞLU

Kastamonu'ya bağlı Dazdavay yöresinden arayan sağduyu sahibi bir vatandaşın söyledikleri karşısında donup kaldım, yüreğim buz kesti. Henüz bir yaşına basmamış boz ayı yavrusunu öldürüp yolun kenarına atmışlar. Anası haftalardır ormanda homurdanarak köy kenarlarına kadar inip, kulakları çınlatan naralar atıyormuş, evlat acısıyla yanıp tutuştuğu besbelli! Köy halkı gece sokağa, ayı gelecek korkusundan çıkamıyormuş! Eminim ki gözüne far tutup yavrusunun canına kıyıp, anasını yasa boğan cellatlar da yorganın altından burunlarını dahi dışarı çıkaramıyorlardır.

BALİSTİK İNCELEME

Tıpkı Ankara'ya bağlı Beypazarı ormanlarında gece gözüne far tutulup öldürülen ayı yavrusunun katillerinin durumu gibi! Hepsinin yüreği selanik, zira hayvandan çıkarılan 30.06 kalibre mermi çekirdeği ile üç adet boş kovan Beypazarı savcısının elinde, vuranlar da aşağı yukarı belli. Boş kovanların ‘‘Heckler Koch’’ marka otomatik bir tüfekten savrulduğu tespit edilmiş durumda, bu tüfekle de avlanan Ankara'lı zengin bir petrolcüyü arkadaşları ile birlikte yörede avlanırken görenler var. Çok yakında yapılacak balistik tesbitinin ardında unvanları ile birlikte suçluların isimlerini yine bu köşede açıklamaktan büyük keyif alacağım!

İNSANLAR ÇILDIRDI MI?

Hazır söz garibim koca oğlandan açılmışken, geçen hafta Edremit Kaz dağlarında vurulup bir ihbar sonucu yakalanan 3 adet boz ayı postu, zanlısı ile birlikte savcının huzurunda kaderini bekliyor! Amcasının oğlunun ihbarı sonucunda çuvala doldurduğu postlarla yakalanan Nihat Barın suçunu kabul etmiyor. Her olayda olduğu gibi yine araya giren siyasiler işin ört bas edilmesi için baskı yapıyorlarmış! Sonucu merakla takip ediyorum, bakalım kabak kimin başında patlayacak! 1.5 milyar liralık cezanın talihlisi kim olacak? Ormancıların elindeki sopalara asılı bir vaziyette resimlenmiş gazetemiz haberinde bu olay için ‘‘İnsanlar çıldırdı’’ başlığı atılmış, ben henüz çıldırmadım ama, insanlığımdan utanır hale geldim. Gözünü kan bürümüş bu cellatların yüzleri de sırımlaşmış, sadist zevkleri için öldürecek hayvanı bulamadıkları zaman namluları insanlara da doğrultacaklarından hiç kuşkum kalmadı artık!

İNSAN DOSTU KOCAOĞLAN

Boz ayılar evcilleşmeseler de, uysallaştırılıp eğitilmeye yatkın bir altürdür. Çingenelerin zincirli kölesi, kimi zaman bir orta oyuncusu, kimi zaman da genç delikanlılarla güreş tutan pehlivan, bazen de sırt ağrılarına derman veren bir masör olarak karşımıza çıkar. Yaban doğasında ürkek ve insanlara karşı barışçıdır. Avcı karşısında çaresiz kaldığı an, oturarak ellerini havaya, vurma teslim oldum dercesine kaldırır, yediği zalim kurşunun acısını ellerinle sıvazlamaya çalışsa da yaban dünyasından göçüp gitmesine karşı koyamaz! Sonuçta delik postu kanlı eylemini renklendirmesi için, ölüm fermanını veren gaddar avcısının ayakları altına serilecektir. İnsanla olan dostluğunda zincirli bir köle, yaban doğasında onurlu bir kral, ölümünden sonra ise ayaklar altında çiğnenen, insanlığın sadece bir utanç dekoru olacaktır. Kıymayın bu asil yaratığın canına!
Bunları da Beğenebilirsiniz