Gündem Haberleri

  Boyu uzun olanın ömrü kısa

  hurriyet.com.tr
  25.12.2009 - 09:10 | Son Güncelleme:

  İleride hangi hastalıklara yakalanma riskiniz olduğunu merak ediyor musunuz? O zaman vücudunuzun verdiği sinyallere dikkat etmelisiniz.

  İŞTE DEV KADIN MANKEN

  Parmak uzunluğu
  İşaret parmağı yüzük parmağından uzun olan kişilerin kireçlenme (osteoartrit) hastalığına yakalanma riski iki kat daha fazla. Arthritis & Rheumatism dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre bu kişilerdeki erkeklik hormonu olan östrojen seviyesi daha düşük. Bu da kireçlenmeye neden oluyor.

  Uzun boy
  1.60 cm üzerinde olan kadınlarda 100 yaşına kadar yaşamayı sağlayan genler eksik olabilir. National Academy of Sciences tarafından yapılan açıklamaya göre uzun kadınlar bu nedenle daha kısa ömürlü oluyor.

  Kokular
  İleri yaşlardaki yetişkinler eğer muz, limon, tarçın gibi kokuları alamıyorlarsa 4 yıl içinde Parkinson hastalığına yakalanma riskleri diğerlerine göre 5 kat daha fazla demektir. Araştırmacılar bunun nedenini Parkinson hastalığının daha önceden dikkat edilmeyen bir belirtisi olduğunu ve beyindeki koku alma duyusunun kaybolmasıyla hastalığın başladığını belirtiyorlar. Böyle bir durumda yapmanız gereken balık yağını daha fazla tüketmek olmalıdır. Ayrıca Omega-3 alımını fazlalaştırmalısınız.

  Kol uzunluğu
  2008 yılında Neurology Dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre kolları kısa olan kadınların Alzheimer hastalığına yakalanma riski diğerlerinden daha fazla.

  Sütyen ölçüsü
  20’li yaşlarda sutyen ölçüsü D ve üstü olan kadınların Tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riski diğerlerinden daha fazladır. Kanada’daki Medical Association Dergisinde yayınlanan araştırmaya göre kadıların göğüs kısmında biriken yağların insülin seviyesinin artmasına neden olduğu belirtildi.

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı