Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Boyu küçük, azmi büyük

Büyüme özürü bulanan 14 yaşındaki İlhan İbaçiftlikçi, özrüne karşın en zor spor dallarından biri olan tekvandoda siyah kuşağa dek ulaşmanın sevincini yaşıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ailesinin 4 yıl önce Kayseri'deki bir spor okuluna kaydı yaptırılan İlhan, aradan geçen süre içinde gösterdiği üstün özveriyle tekvando branşında antrenörlerinin gözdesi olmayı başardı.

 Küçük İlhan'ın, 95 santimetrelik boyuna karşın, birbirinden zor taktik hareketlerde gösterdiği başarı, gönül verdiği bu sporda sarı ve yeşilin ardından son kuşak olan siyah kuşağa dek ulaşmasını sağladı.

Geçen hafta Ankara'da Tekvando Federasyonu tarafından düzenlenen kuşak sınavında başarılı olan ve  siyah kuşağa geçen İlhan İbaçiftlikçi, Özay Spor Okulu'ndaki ilk gösteri müsabakasını da kick-boks dalında dünya ikincisi olan Hanife Altun ile yaptı.
   
İDEALİ ANTRENÖR OLMAK
   
Yıllardan beri düşlerini süsleyen siyah kuşağı alması nedeniyle çok mutlu olduğunu söyleyen "Minik Dev Adam",  duygularını şu şekilde ifade etti:

 "Federasyondaki yetkililer, ilk kez benim durumumda olan bir kişinin siyah kuşağa ulaştığını söylediler. Gurur doluyum. Bu başarım tüm özürlülere örnek olsun. Ben küçük yaşta (isteyince herşeyin başarılabileceğini) yaşayarak öğrendim. Bundan sonra en büyük idealim tekvando antrenörü olmak. İyi bir antrenör olacağım ve hayata küsen özürlülerin hayatla barışık olmalarını sağlayacağım."

RAKİBİ YOK

Aynı zamanda milli takım antrenörü olan İlhan'ın antrenörü Orhan Özaktı, 95 santimetre boyundaki minik sporcusunun küçümsenmemesi gereken bir başarı gösterdiğini, en büyük sıkıntısının kendisiyle müsabaka yapacak sporcu bulunamaması olduğunu bildirdi.

ARKADAŞLARI  ŞAŞIRDI

 60. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi olan İlhan İbaçiftlikçi, arkadaşlarının siyah kuşak aldığını öğrendikten sonra çok şaşırdıklarını da ifade ederek, "Hatta biraz da kıskandılar. Bana(artık senden korkulur) diyorlar. Kendime olan güvenim de arttı. Artık kimse benim bileğimi bükemez" diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz