Dünya Haberleri

  Boyu 30 santim uzatmak mümkün

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeni uygulanmaya başlanan bir teknikle, insan boyu 25-30 santimetre uzatılabiliyor..

  Özellikle cücelere uygulanan teknik, en son Amerikalı Joanna Vaughn'da denendi. Aslında cüce olan Vaughn, boyunun uzamasının tıbben mümkün olduğunu öğrenince, hemen araştırmalara başladı. Vaughn, önce, Los Angeles'teki Cedars-Sinai Tıp Merkezi'ne başvurdu. Buradaki uygulamanın çok pahalı olması nedeniyle, Vaughn, İspanya'da karar kıldı. Barcelona'da doktor Jose Marie Vilarrubias tarafından, ameliyatla birlikte özel bir teknik uygulanan Vaughn'un boyu üç yıl içinde tam 30 santimetre, kolları ise 10 santimetre uzadı.

  Oldukça zahmetli olduğu, sonucun ise uzun sürede alındığı belirtilen bu yeni teknik, şöyle uygulanıyor; doktor önce, ameliyatla hastanın kol ve bacak kemiklerini kırıyor. Kırılan kemiklerin arasına, istendiğinde mekanik olarak uzayabilen metal çubuk takılıyor. Hasta hazır duruma geldikten sonra, bacak kemiklerinin arası, uzayan metal çubuklar aracılığıyla hergün 1.2 milimetre uzatılıyor. Boy böylece 15 santim uzadığında, sıra kollara geliyor. Kolların uzamasının ardından aynı işlem yine bacaklara uygulanmaya başlıyor. Kısaca teknik, kemiklerin açılan boşluğu doldurmak için büyümesi şeklinde tanımlanıyor.

  ACI VERMİYOR

  Vaughn, bu işlem sırasında tekerlekli sandalyeye mahkumdu. Ama şimdi, neredeyse annesiyle aynı boyda ve kendisini yeniden doğmuş gibi hissediyor. Vaughn, ‘‘insanlar boy uzatma işleminin ayrıntılarını duyduklarını zaman, çok acı verdiğini zannederek dehşete kapılıyor. Aslında gerçek hiç de öyle değil. Bu teknik, hiç acı vermiyor. Yalnız metal çubuklar soğduğu zaman, hafif bir sızı meydana gelebiliyor. Tam üç yıl bu işe dayandım. Şimdi ise, mutluluğumu kelimelerle anlatmam mümkün değil’’ diyor.

  Ancak bu teknik, herkese uygulanamıyor. Şimdilik, sadece cüce olarak doğanlar bu teknikten yararlanabiliyor. Yalnız, boyunu uzatmak isteyen, 150 bin doları gözden çıkarmak zorunda.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı