Dünya Haberleri

DÜNYA

  Boynu ters doğdu ama boyun eğmedi

  hurriyet.com.tr
  01 Eylül 2014 - 22:35Son Güncelleme : 01 Eylül 2014 - 22:35

  Brezilya'nın Monte Santo kentinde yaşayan ve şimdilerde 37 yaşında olan Claudio Vieira de Oliveira doğduğunda, doktorlar ailesine onun için hiçbir umut olmadığını ve çocuklarını ölüme terk etmelerini söylemişti. Ancak oldukça nadir görülen bir eklem bozulması nedeniyle boynu ters bir şekilde doğan Oliveira, doktorların bu sözlerini boşa çıkarıp muhasebeci ve kalabalıklara ilham veren bir konuşmacı oldu.

  Oliveira doğduğunda, doktorlar annesine oğlunun hayatta kalmasının imkansız olmasını söylemişti. Ancak o, "Çocukluğumdan beri hep bir şeylerle meşgul oldum ve başka insanlara bağlı olmayı sevmedim. Bugün kendi başıma televizyonu açabiliyorum, cep telefonum çaldığında yanıt verebiliyorum, radyoyu açabiliyorum, internet ve bilgisayar kullanabiliyorum" diye kendini anlatıyor.

  Oliveira'nın annesi Maria Jose ise "Doğduğunda insanlar 'Bebeğin ölecek' diyordu çünkü nefes almakta bile zorlanıyordu. 'Boşuna bebeğini doyurma, nasıl olsa yaşamayacak" diyenler bile vardı" sözleriyle yaşadıklarını aktarıyor.

  Ancak Oliveira, yapılan ufak tefek değişikliklerle bugün hayatını kendi başına sürdürüp neredeyse her işini yapabiliyor.

  Ağzıyla kalem kullanıp yazı yazıyor, dudaklarıyla bilgisayarın faresini yönetebiliyor.

  http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay/86580/4369/1/27121341/boynu-ters-dogdu-ama-buna-boyun-egmedi

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı