Ege Haberleri

  Böyle tatbikat görülmedi

  Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
  29.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizli'de Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), tren kazasından yaralı kurtarma tatbikatı düzenledi.

  Tatbikata Denizli, Aydın ve Muğla’dan gelen 45 UMKE görevlisiyle Sağlık Meslek Lisesi’nden 40 öğrenci katıldı. Tatbikat öncesi öğrencilerin vücutlarına makyajlar yapılarak yaralı gibi görünmeleri sağlandı. Öğrenciler daha sonra vagonların içinde çeşitli yerlere yatırıldı. Tren kazasından yaralı kurtarma tatbikatının başlamasıyla öğrenciler, gerçek kazazede gibi bağırmaya başladı. Hamile kadın rolünü oynayan genç kızın performansı şaşırttı.

  Böyle tatbikat görülmedi

  Çalışan gönüllüler
  Sağlık Müdürlüğü’nün çeşitli birimlerinde çalışıp gönüllü olarak UMKE’de görev alanlar trendeki yaralılara müdahale ederken, yakınları rolündeki öğrenciler onlara zor anlar yaşattı. Vagonlardaki yaralılar, tek tek sedyelerle ambulanslara bindirildi. Öğrencilerin yardım çığlıklarını ve acil yardım araçlarının siren seslerini duyanlar da tatbikatı gerçek sandı.

  Böyle tatbikat görülmedi


  UMKE Denizli Sorumlusu Mehmet Taşkın, görevlilerin gönüllü sağlık çalışanlarından oluştuğunu belirterek, “Olay anında ne yapacağımızı, nasıl davranacağımızı, yaralıya nasıl müdahale edileceğini tatbikatla arkadaşlara gösteriyoruz. Sağlık alanındaki öğrenciler de tecrübe edinecekler” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı