Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Böyle penaltı atılmaz

Arsenalli Pires ile Henry, 1980’li yıllarda Cruyff-Olsen ikilisinin yaptığı gibi penaltıyı paslaşarak kullanmaya kalktılar ama beceremeyip, yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. İngiltere Premier Ligi’nde önceki gün oynanan Arsenal-Manchester City maçı, sıradışı bir olaya sahne oldu. 61. dakikada penaltıdan attığı golle Arsenal’i 1-0 öne geçiren Robert Pires, 73. dakikada kazanılan ikinci penaltıyı paslaşarak kullanmayı tercih etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Plana göre Pires, topu ceza sahası dışından gelecek olan Thierry Henry’nin önüne yuvarlayacak, Henry de meşin yuvarlağı kaleye şutlayacaktı. Pires topun başına gelip vuruşunu yaptı, ancak top istediği yere gitmeyince bir kez daha dokundu. Hakem Mike Riley de Pires topa iki kez dokunduğu için Arsenal aleyhine serbest vuruş kararı verdi.

Cruyff’u örnek almışlar

Penaltıyı göz göre göre heba eden iki futbolcu, takım arkadaşları ve taraftarlardan büyük tepki gördü. Zira, pozisyonun yaşandığı sırada Arsenal 1-0 öndeydi. Yani, maç garanti değildi. Herkesten sert tepki gören Pires ve Henry, dün medyanın karşısına çıkıp, kendilerini savundu.

Robert Pires, penaltıyı paslaşarak kullanma fikrinin Thierry Henry’den çıktığını belirterek, ‘Bir zamanlarda Johann Cruyff Ajax’ta forma giyerken, penaltıyı Jesper Olsen’le paslaşarak kullanmış ve başarılı olmuşlar. Henry, ‘Biz de böyle yapalım’ dedi. Antrenmanlarda defalarca bunun alıştırmasını yaptık ve başarılı olduk. Ama iş uygulamaya gelince başaramadım. Topa iyi dokunamadım ve ikinci bir müdahale de bulundum. Böyle bir şeyi bir daha denemeyi düşünmüyorum. Menajerimizden ve takım arkadaşlarımdan özür diliyorum’ dedi.

Ne oldu bana!

Thierry Henry ise, Arsenal taraftarlarından özür dileyerek şunları söyledi: ‘Yaptığım, kesinlikle doğru değildi. Ne oldu bana bilmiyorum. Bu pozisyona şu an gülebiliyoruz ama eğer maçı 1-0 kazanmamış olsaydık, gülünecek hiçbir tarafı olmazdı. Taraftarlarımıza şunu söylemek istiyorum; bundan sonra kullanacağım bütün penaltılarda topu direkt kaleye vuracağım.’

Arsenal Menajeri Wenger, ‘Eğer maçı kaybetmiş olsaydık duygularım farklı olabilir ama sonuçta kazandık. Yalnız şunu söyleyebilirim; hayatının geri kalan kısmında böyle bir penaltı kullanmaması için Pires’i aşıladık’ derken, rakip Manchester City’nin Fransız oyuncusu Sylvain Distin, ‘Bize saygısızlık yapıldı’ yorumunu yaptı. 1982-83 sezonunda Ajax’ta forma giyen Johann Cruyff-Jesper Olsen ikilisi penaltıyı paslaşarak kullanmış ve başarılı olmuşlardı.

<ı>Kural ne diyor?

PENALTI atışları paslaşarak kullanılabilir. Ancak bunun şartları var.

1-) Pası veren oyuncu topu ileri doğru vurur.

2-) Pası veren oyuncu, top başka bir oyuncuya dokunmadan önce topla ikinci kez oynayamaz.

Bunları da Beğenebilirsiniz