« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Böyle olur Afganların sevinci

Her gün terör olayları yaşayan Afganistan’da halk Güney Asya Şampiyonluğu’nu kutlamak için sokaklara döküldü.Final karşılaşmasında Afganlar Hindistan’ı Mustafa Azadzoy ve Sandjar Ahmadi’nin golleriyle 2-0 yendi. Maç sonrası oyuncular ve teknik ekip sahada bayraklarla dans etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

NEPAL’ın başkenti Katmandu’da 31 Ağustos-11 Eylül arasında düzenlenen ve 8 ülkenin milli takımlarının katıldığı Güney Asya Futbol Şampiyonası, Hindistan ve Afganistan arasında oynanan final maçı ile sona erdi. Afganistan, Hindistan’ı 2-0 yenerek kupayı kazandı. Final maçını Mezar-i Şerif’in merkezinde kurulan dev ekranlardan izleyen Afganlar, büyük heyecan yaşadı. Maçın bitiş düdüğü ile binlerce Afgan sokaklara dökülerek, şampiyonluğu doyasıya kutladı. Afganlar, araçlarından inerek dans etti.

BİZİM İÇİN TARİHİ BİR GÜN

SEVİNEN taraftarlar arasındaki Abdul Melik, “Afganistan için tarihi bir gün. Bu şampiyonlukla acılarımızı unuttuk. Gönlümüzde sevinçten başka bir şey yok” dedi. Daha önce saldırılardan korkarak sokaklara çıkamayanların da kutlamalara katıldığını bildiren Melik, Afganistan için adeta milli bayram olduğunu kaydetti. Her gün terör olaylarının yaşandığı ülkede halk, bir nebze olsun kutlamalara katılarak sokaklara çıktı. Kutlamalar geç saatlere kadar sürdü.

RÖVANŞI DA ALDILAR

DASARATH Stadı’nda 5 bin kişinin izlediği maçta Afganistan’a galibiyeti getiren isimler Mustafa Azadzoy ve Sandjar Ahmadi oldu. İki takım daha önce 2011’de Yeni Delhi’de karşı karşıya gelmiş ve mücadeleyi son iki turnuvanın şampiyonu Hindistan 4-0 kazanmıştı. Afganistan 2-0’lık galibiyetle o müsabakanın da rövanşını aldı. Maçın bitiş düdüğünden sonra Afganistan Hocası Yousef Kargar ve futbolcular sahada bayrakları eşliğinde dans edip kutlama yaptı.

‘DÜNYA FUTBOLUNA AiT OLDUĞUMUZUN iSPATI’

ŞAMPİYON takımın hocası Yousef Kargar “Bu anın ülke ve taraftarlar için ne kadar önemli olduğunu hayal dahi edemezsiniz” derken “Bu sadece rövanş maçı olduğu için değil, dünya futboluna ait olduğumuzu kanıtlamamız açısında çok çok önemliydi” ifadelerini kullandı. Son yıllarda milli takımın büyük bir gelişme kat ettiğini belirten Kargar “Eminim gelecek yıllarda çok daha iyi olacağız” açıklamasını yaptı.

KATILAN TAKIMLAR

Sri Lanka
Pakistan
Butan
Bangladeş
Maldivler
Nepal
Hindistan
Afganistan


Bunları da Beğenebilirsiniz