Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Böyle lig görülmedi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

40 yıllık profesyonel lig tarihimizin en heyecanlı, en tempolu ve en çok sürprizli sezonuna tanıklık ediyoruz. Fenerbahçe, 9 puan fark attığı G.Saray'ın 1 puan gerisine düşüyor, ilk yarıda şampiyonluğun en güçlü adayı olan Beşiktaş, orta sıralarda boğuşuyor...

Zirvede deprem

Bu sezon ligde öyle müthiş bir mücadele var ki, 40 yıllık Birinci Lig tarihinde böylesine bir yarış uzun süredir yaşanmıyor. Bir bakıyorsunuz, puan farkını açan lider koltuğundan oluyor, bir bakıyorsunuz her hafta yeni sürprizler zirveyi sarsıyor. Üstelik Vanspor dışında her takımın bir hedefi, amacı var, canı yanıyor, can yakıyor.

Güzel kızın peşinde

Zirvede yaşanan üçlü yarış ise görülmeye, izlenmeye değer. Bir ara altı takımın birden peşinde koştuğu ‘‘güzel kız şampiyonluğun’’ talipleri şimdilerde üçe indi. Üçü de birbirinden inatçı, hırslı. Ama üçü de birbirinden heyecanlı, bir o kadar da sakar. Tam öne geçtiklerinde tökezliyorlar, adaylar arasından sıyrılamıyorlar.

Beşiktaş kovalıyordu

Çok adaylı şampiyonluk yarışının 10. haftasında F.Bahçe 23 puanla birinciydi. Beşiktaş 2, Trabzon 4, İstanbul 5, G.Saray 6 puan gerisindeydi. Sarı lacivertliler 14. haftanın sonunda en yakın rakibi Beşiktaş'ın 7 puan önüne geçmişti. Ancak Fener alıp başını giderken, takipleri arasında büyük bir dalgalanma yaşanıyordu.

Fener arayı açtı

Fenerbahçe devreyi 39 puanla zirvede tamamlarken, Trabzon 6 puan gerisindeydi. G.Saray son bir hamle ile 9 olan puan farkını 6'ya indirmişti. Beşiktaş ise aniden frene basmış, 9 puan geride kalmıştı. 30 puanlı İstanbul ve 28 puanlı Bursa ise uzaktan da olsa zirveyi gözlüyordu.

12 puan kayıp

İkinci yarı ile birlikte herkes zirvede kopmaların yaşanacağını bekliyordu ama tam tersi oldu. F.Bahçe tam 12 puan kaybetti ve 24. haftanın sonunda 9 puan fark attığı G.Saray'ın bir puan gerisine düştü. Trabzon, liderliği G.Birliği'ne yenilerek G.Saray'a teslim etti. Beşiktaş ise aradan çekildi.

Avantajlı

Kalan 10 maça bakıyoruz. Bu sezon ilk kez liderliği yakalayan G.Saray'ın 5 deplasmanı var. Üstelik bunlar arasında Trabzon'da yer alıyor. Sahasındaki maçlar ise G.Birliği, Samsun, İstanbul gibi güçlü takımlarla. Yani işi hiç de kolay değil. F.Bahçe'nin 4 deplasmanı kaldı. Trabzon'un ise 6 dış saha maçı var. Görünen o ki, sürprizlerle, şoklarla dolu haftalara yenileri eklenecek.Bunları da Beğenebilirsiniz