Gündem Haberleri

  Böyle kurtuldular

  Hürriyet Haber
  12.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Olivier ve Philipp Bourgues ile arkadaşları Christophe Palichleb, Fransa-İtalya sınırı yakınındaki Vanoise bölgesinde, 3 bin metre yüksekte kar fırtınasına yakalandığında çok soğukkanlı davrandılar. Doğayla ancak uyum halinde olunduğu zaman yaşanacağını çok iyi bilen profesyonel dağcılar, yanlarındaki eksiksiz malzeme sayesinde, kendi yaptıkları bir kar kulübesinde 9 gün evlerindeymiş gibi yaşamayı başardılar.

  Burada yaşadılar

  Profesyonel dağcların 9 gece boyunca sağ kalmayı başardığı kar kulübesi bilgisayar tasarımı olarak işte böyleydi. Üç dağcı, saatte 120 km hıza ulaşan rüzgara ve öldürücü soğuğa rağmen, doğayı tanıdıkları ve malzemeleri tamam olduğu için yaşamayı başardılar.

  Acil durum eğitimi

  Sekiz gün, dokuz gece boyunca, Olivier ve kardeşi Philippe Bourgues ile arkadaşları Christophe Palichleb, 3 bin metre yükseklikle yürüyüşteydiler. Meteoroloji açık ve güneşli bir hava müjdeliyordu. Ancak Avrupa'nın en büyük buzulunun üzerinde ilerledikleri bir anda hava birden döndü. Bir iki saat içinde her yer kapkaranlık oldu. Korkunç bir fırtına yükseldi. Üç tecrübeli dağcı, riske girmeksizin durmaya ve hava açılana kadar kendilerine bir korugan yapmaya karar verdiler. Üç arkadaş, her gün sistemli olarak tekrarlardıkları ‘‘acil durum eğitimleri’’ sayesinde soğukkanlılıklarını hiç kaybetmeden işe koyuldular. Daha bir önceki gün, ne olur ne olmaz diye bütün bildikleri güvenlik ve acil durum tekniklerini tekrarlamışlar, başlarına bir şey gelirse ne yapacaklarını tartışmışlardı.

  Kar fırtınasından kurtulmak için bir buz kulübesi yapmaya karar verdiler. İlk gün derin kar içinde kazdıkları bir delikte geceyi geçirdiler. Ancak kötü havanın süreceğini anladıklarından, hemen ertesi gün kayaklarıyla kendilerine bir tavan yaparak, rüzgarın içeriye kar doldurmasını önlemek için odaclarına eğri bir giriş hazırlayarak geceyi beklediler. ‘‘Tek sıkıntımız, evimiz sıcak olduğu için (2 derece) tavandan yüzümüze damlayan buz gibi suydu’’ diyor Olivier. Dördüncü gün tüp gazları bitti. Geri kalan dört günü de çiğ pirinç yiyerek ve kar emerek geçirdiler.

  Arama ekipleri, bilmeden 500 metre ötelerinden geçmiş, farkına bile varmamışlardı. Sıfırın altında 60 dereceye düşen ısı ve 120 km'yi bulan fırtınaya rağmen dayandılar. Ve cep telefonları sayesinde yerleri belirlendiğinde, açlıktan ölmemek için, çıkıp yürümeye ve inişe geçmeye karar vermişlerdi. Derken helikopterin sesi duyuldu. Esaret bitmişti...  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı